Jak se pražské firmy staví k očkování proti koronaviru?

15.01.2021 Tiskové oddělení

Naprostá většina (67 %) pražských podnikatelů vidí v očkování nejlepší prevenci dalších lockdownů. Podle nich by mělo být alternativou k vládním nařízením omezujícím hospodářský a sociální život. Tento závěr je pozitivní a je dobrou vyhlídkou pro vývoj českého hospodářství v roce 2021. Záleží samozřejmě především na vládě, jak bude strategie očkování obyvatelstva úspěšná. Vyplývá to k ankety Hospodářské komory mezi pražskými podniky.

Výsledek za Prahu je navíc vyšší, než v celorepublikovém šetření (67 % vs. 59 %). To je dáno zejména strukturou respondentů a větším dopadem uzávěr právě na pražské podniky (hotelnictví, gastro, cestovní ruch a osobní služby).

Každý desátý respondent z Prahy (10 %) uvedl, že očkování sice může pomoci ochránit ohroženější část populace, šíření epidemie ani dalším uzávěrám ekonomiky ale nezabrání. Podobný podíl respondentů (9 %) se domnívá, že očkování nepřinese pozitivní obrat, dokud nedojde k „promoření“ populace, a epidemie již nebude takovou hrozbou, jako je nyní, anebo epidemie sama od sebe nějak jinak neodezní. Zastoupení těchto pesimističtější odpovědí (19 %) je nižší, než v případě celorepublikového šetření (24 %).

/jak-na-