Jak pandemie změnila cenovou politiku pražských podniků

Zvýšení cen předpokládají v hlavním městě převážně firmy působící v průmyslu a zaměstnávající více než 50 zaměstnanců, vyplývá z ankety Hospodářské komory mezi pražskými firmami. Za všechny pražské respondenty je nicméně očekávána spíše stagnace cen. Snižování cen v prvních 6 měsících roku se týká především malých firem působících v osobních službách.

Služby (především ty osobní) totiž často stále balancují na hraně existence a s růstem cen tolik nepočítají, naopak řada z nich připouští i snižování cen, pokud to bude znamenat šanci udržet se na trhu. To souvisí i se změnou obchodního modelu (komunikace se zákazníky, organizace práce, distribuční kanály atd.), k jaké musela řada podnikatelů přistoupit. Pro pražské podniky, které byly často velmi závislé na turismu, to platí o to více.

Hospodářská komory předpokládá letošní inflaci vyšší než Ministerstvo financí. Jedním z důvodů jsou i očekávání podnikatelů – již v lednu 27 % respondentů uvedlo, že v letošním 1. pololetí očekává růst cen vlastní produkce nebo služeb. Týká se to především středních a velkých firem v ČR a průmyslových podniků.

/naucte-se-delat-business-na-linkedin/