Inflaci tlačí nahoru tabák

10.09.2007

Srpnová inflace stoupla meziměsíčně o 0,3 procenta. Za tímto posunem stojí hlavně pokračující růst cen tabákových výrobků, které zdražily o 6,2 procenta. Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny stouply o 2,4 procenta. Druhým motorem inflace byli ceny zahraničních rekreací, které stouply o 6,1 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Inflace by rostla rychleji, ovšem zlevnily některé potraviny (nejvýrazněji brambory, zelenina), pohonné hmoty a díky letním výprodejům také textil.

Srpnová inflace stoupla meziměsíčně o 0,3 procenta. Za tímto posunem stojí hlavně pokračující růst cen tabákových výrobků, které zdražily o 6,2 procenta. Meziměsíčně pak spotřebitelské ceny stouply o 2,4 procenta. Druhým motorem inflace byli ceny zahraničních rekreací, které stouply o 6,1 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Inflace by rostla rychleji, ovšem zlevnily některé potraviny (nejvýrazněji brambory, zelenina), pohonné hmoty a díky letním výprodejům také textil.

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen EU 27 byl podle Eurostatu v červenci dvě procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v červnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 9,5 procenta) a Maďarsku (o 8,3 procenta) a nejméně v Dánsku )o 1,1 procenta). Na Maltě byly ceny nezručně o 0,2 procenta nižší. Na Slovensku zpomalila inflace v červenci na 1,2 procenta (z 1,5 procenta v červnu). V Německu stoupla cenová hladina stejně jako v předchozích čtyřech měsících o 2 procenta.

Podle předběžných výpočtů vzrostl v tuzemsku meziměsíčně harmonizovaný index spotřebitelských cen o 0,3 procenta, meziročně 2,6 procenta. Bleskový odhad meziročního růstu tohoto ukazatele pro eurozónu za letošní srpen je podle Eurostatu 1,8 procenta.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/