Inflace vystrkuje růžky

11.07.2007

Červnová inflace v Česku vzrostla podle údajů Českého statistického úřadu meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 2,5 %. „Inflace tedy vystrkuje růžky, ale stále je půl procentního bodu pod cílem centrální banky. Proto zatím nepředstavuje pro ekonomiku závažný problém,“ uvedl Vladimír Pikora z Next Finance.

Za meziměsíčním zdražením stály hlavně dražší cigarety, benzín a potraviny, což jsou položky, které jsou dány spíš vnějšími vlivy než přehříváním ekonomiky. Jako každoročně se mezi rostoucí položky s blížící se sezonou dovolených přidaly i ceny zájezdů. Mírný pokles cen naopak zaznamenalo oblečení, protože v některých obchodech už vypukly letní výprodeje.
Při meziročním porovnání cen se ukazuje, že nejvíc podporují inflaci tabákové výrobky, které meziročně podražily skoro o 17 %. Další v pořadí jsou ceny bydlení – dražší je elektřina i tuhá palivy, podstatně rostlo nájemné. „Opět se potvrdilo, že ceny služeb rostou výrazně rychleji než ceny zboží. Tento trend podle nás bude přetrvávat s tím, jak se v cenách zboží bude odrážet levný dovoz z Asie, zatímco v cenách služeb se bude odrážet tendence postupného sbližování našich mezd se západní Evropou,“ řekl Pikora. 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/