Hospodářská komora letos připomíná 30 let svobody a svobodného podnikání

05/04/2019

Díky Sametové revoluci v roce 1989 se otevřely možnosti pro svobodné podnikání a čeští podnikatelé dokázali za 30 let pozvednout hospodářství naší země a skvěle ji svým exportem reprezentovat v zahraničí. Hospodářská komora proto zahájila oslavy 30 let svobody v březnu 2019 dvěma akcemi, v ománské metropoli Maskatu a v Praze.

První akce oslav u Lennonovy zdi v Praze

Dvě desítky českých a zahraničních umělců a studentů 18. března vytvořily jedno společné výtvarné dílo – MEET ART o velikosti 150 m2. Ve spolupráci s autory projektu „LÁSKA“ pomalovali celou zeď, jedním z motivů byl název písně Johna Lennona „All you need is LOVE” ve 30 jazycích.

Pestrobarevně pomalovaná Lennonova zeď v srdci Prahy na Kampě byla dávným předrevolučním symbolem svobody v České republice. Za posledních 30 let se zeď stala jednou z nejvyhledávanějších turistických lokací Prahy. V současné době však trochu ztrácela svou původní uměleckou tvář.

Proto první akcí oslav 30 YEARS OF FREEDOM je navrácení umělecké podoby a symbolického významu Lennonovy zdi. Sametová revoluce také začala setkáním a spojením lidí se stejnými názory a ideály.

Akce vznikla jako iniciativa Pavla Šťastného, autora loga Občanského fóra a předsedy Česko-ománského výboru při Hospodářské komoře, a Petra Boušky, spoluautora projektu „LÁSKA“. Spoluorganizátorem 30 YEARS OF FREEDOM je Hospodářská komora ČR.

FOTOGRAFIE Z AKCE:

Tajemník Úřadu Hospodářské komory Tomáš Vrbík a umělec Pavel Šťastný

Projevy u Lennonovy zdi v Praze

POZVÁNKA

Komorové oslavy 30. výročí svobodného podnikání

Po roce 1989 zažívá naše země nejlepší roky ve své historii a máme být na co hrdí. Během komorových oslav 30 let svobodného podnikání v Malostranské besedě se na tom shodli prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, bývalý prezident republiky Václav Klaus, někdejší ministr federální vlády Karel Dyba a „otec“ kuponové privatizace, ekonom Dušan Tříska.

Součástí akce k 30. výročí roku 1989 byla také výstava dobových fotografií a informačních panelů, které připomněly zásadní okamžiky sametové revoluce a ekonomické transformace od autora loga Občanského fóra Pavla Šťastného.

Putovní výstava v Sultanátu Omán

V zahraničí Hospodářskou komoru ČR reprezentuje putovní výstava 30 Years Of Freedom. Výstava byla slavnostně zahájena 25. března v budově ománského Parlamentu v Maskatu ku příležitosti podnikatelské mise, která doprovázela Jaroslava Kuberu, předsedu Senátu Parlamentu ČR na pozvání předsedy Státní rady Sultanátu Ománu H.E. Dr. Yahya Mahfoodh Salim Al Manthriho.

Součástí expozice jsou kopie korun nejvýznamnějšího českého vládce, českého krále a římského císaře Karla IV., který kdysi vládl celému křesťanskému světu a přivedl k rozkvětu hospodářství celého království. Proto má také Hospodářská komora ČR ve svém novém logu symbol české královské koruny. Mise i výstava byla organizována ve spolupráci  s Česko-ománským výborem Zahraniční sekce Hospodářské komory, který představil historii budování přátelských vztahů s Ománem. Komora zorganizovala historicky první podnikatelskou misi do Maskatu již v roce 2015 vedenou viceprezidentem Komory Bořivojem Minářem.

Putovní výstavu 30 YEARS OF FREEDOM připravil designér, autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, který je zakladatelem Česko-ománského výboru Zahraniční sekce Hospodářské komory České republiky. Vytvořil také logo Hospodářské komory České republiky, logo českého pavilonu na EXPO 2020 v Dubai a spoluzaložil Festival ambasád Food & Culture v Praze 6, kterého se zúčastnilo v loňském roce 45 zemí z celého světa. Spoluautorem výstavy a spoluzakladatelem Festivalu ambasád je Andrea Vodňanská, členka Česko-ománského výboru.

Výstava vznikla ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Rijádu s diplomatickou působností pro Sultanát Omán.

Expozici výstavy v Ománu pomáhal realizovat ománský kaligraf Saleh Al Shukairi se studenty Scientific College of Design v Muscatu a tým Státní rady Parlamentu Sultanátu Omán.

 

 

 

 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/