Hospodářská komora letos plánuje čtyři krajské exportní konference

30.05.2018 Miroslav Diro

Hospodářská komora a Ministerstvo zahraničních věcí i letos uspořádají ve spolupráci s partnery krajské exportní konference. Ty jsou určené především začínajícím exportérům. Malým a středním podnikům poradí, jak identifikovat svůj exportní potenciál, jaké státní nástroje podpory exportu a jeho financování mohou využít a čemu by se při vstup na zahraniční trhy měly vyvarovat.

Konference letos zamíří do čtyř krajských měst – Ostravy, Brna, Pardubic a Zlína. První se uskuteční v září. Letošní ročník konferencí dozná několika změn. Bude více interaktivní, podnikatelé budou moct klást v průběhu akcí otázky, na které jim budou specialisté na diplomacii, export či financování vývozu odpovídat. Akce budou rozdělené na dva panely – předexportní rozhodování (identifikace trhu, exportní transakce a odběratele) a podmínky pro export (pokrytí rizika, platební podmínky a financování).

V uplynulém ročníku konferencí obě organizace za podpory odborných partnerů poradily s vývozem dvěma stovkám malých a středních podniků. „Z loňského ročníku máme pozitivní ohlasy účastníků, kteří potřebovali vyřešit konkrétně, jak při vyvážení zboží postupovat,“ uvedl dnes na závěrečné konferenci uzavírající uplynulou sezonu náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

Duchovním otcem krajských exportních konferencí, které mají pomoct podnikům k tomu, aby začaly vyvážet především mimo Evropskou unii, je viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář. „Dnes je taková inflace různých seminářů, kurzů, konferencí a dalších aktivit, že podnikatelé už nechodí na žádné. Regionálním komorám se ale podařilo podnikatele přesvědčit, aby na krajské exportní konference přišli. A těmto podnikům se to také vyplatilo,“ poukázal Minář na praktické dopady akcí. Viceprezident Hospodářské komory pro průmysl a export Bořivoj Minář se mj. podílel také na vzniku Mapy oborových příležitostí nebo videospotu prezentující české dovednosti.

Hospodářská komora v uplynulém ročníku zorganizovala společně s ministerstvem zahraničních věcí sedm krajských exportních konferencí, o rok dříve 14. Během těchto akcí firmy načerpaly informace o státních nástrojích podpory exportu, seznámily se s principy ekonomické diplomacie i s právními aspekty realizace obchodního případu. Na konferencích nechyběly ani informace o nástrojích exportního financování a pojištění exportu nebo kurzy prezentačních dovedností.

Partnery krajských exportních konferencí byl Rozhodčí soud při Hospodářské komoře a Agrární komoře, ČSOB, CREDENDO, EGAP a Česká exportní banka.

Závěrečná Krajská exportní konference

Závěrečná Krajská exportní konference

Závěrečná Krajská exportní konference

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/