Euroskills 2021: Úspěch českých barev po 12 letech

Ve velké mezinárodní konkurenci obstáli čeští reprezentanti na soutěži odborných dovedností Euroskills, která se uskutečnila v rakouském Grazu. David Ryšavý v oboru malířských prací obsadil 11. pozici, obkladač David Voráček skončil na 6. místě, stejně jako Patrik Procházka v klání chladírenských a klimatizačních techniků. Tomáš Eichler, který ČR reprezentoval v odvětví oprav nákladních vozů, se pak umístil na 5. pozici.

Všichni soutěžící, kteří do Rakouska vycestovali, získali ve svých disciplínách pes 600 bodů. „Většině soutěžících se nepodaří během soutěže napoprvé přesáhnout 550bodovou hranici. To svědčí o tom, že naši reprezentanti odcestovali na Euroskills ve skvělé formě a udělali českému řemeslu skvělé jméno,“ říká viceprezident Hospodářské komory Roman Pommer, který soutěžní delegaci do Grazu vedl.

V areálu Schwarzl See poblíž rakouského Grazu soutěžilo ve více než 30 různých oborech celkem 369 soutěžících z 25 zemí Evropy ve věkové kategorii 17 – 25 let. Rakousko se stalo pořadatelskou zemí již 7. kola této soutěže odborných dovedností EuroSkills, který se koná každé 2 roky, nepřetržitě od roku 2008. Hlavním pořadatelem akce byla WKO, Wirtschaftskammer Österreich.

„Pro všechny soutěžící i jejich odborné experty je nepochybně největším oceněním neutuchající podpora fanoušků, nadšení a zájem o jejich obor, práci a um. Vrcholem je pak jednoznačně finálový den, zvláště pak okamžik ukončení soutěže, provázený potleskem a gratulacemi členů rodiny, přátel, zaměstnavatelů, pedagogů a odborné veřejnosti. Je to životní okamžik, který patří jen těm nejlepším v oboru a v Evropě. To potvrdil i velký zájem médií o celou akci,“ shrnuje Pommer.

Odbornou přípravu poskytly českým soutěžícím Svaz chladící a klimatizační techniky, Cech malířů, lakýrníků a tapetářů ČR, Cech obkladačů ČR, RAKO Lasselsberger a Scania, která poskytla české reprezentaci dopravu svým autobusem. Pracovní oděvy zajistila společnost ACT-Servis Profi oděvy a pojištění reprezentantů zabezpečila Kooperativa. Účast českého týmu v Grazu podpořil také Rozhodčí soud.

Jednotlivé disciplíny a záznamy jednotlivých soutěží budou dostupné na Facebooku Euroskills (https://www.facebook.com/euroskills2021) nebo na webu https://euroskills2021.com.

Statistika Euroskills 2021:

• 396 soutěžících, 25 soutěžních zemí
• 260 odborných pracovníků, více než 400 dobrovolníků
• 9 tis. návštěvníků
• 305 akreditovaných novinářů
• 65 spolupracujících partnerských organizací