Důvěra v ekonomiku mírně klesla

30.07.2007

Důvěra v domácí ekonomiku klesla v červenci oproti červnu o jeden bod, stejně jako ukazatel podnikatelské důvěry. Spotřebitelská důvěra klesla o 0,7 bodu. V meziročním srovnání je však celková důvěra v ekonomiku o 0,6 bodu vyšší, důvěra podnikatelů stoupla o dva body a důvěra spotřebitelů klesla o 4,6 bodu. V rámci konjunkturálního průzkumu to zjistil Český statistický úřad.

Tuzemští průmyslníci hodnotili v červenci současnou ekonomickou situaci oproti červnu mírně optimističtěji. Stejně tak vidí i zahraniční poptávky. Výrazně se podle jejich mínění zvýšily zásoby. Pro období příštích tří měsíců očekávají neměnnost výrobní činnosti, v příštích šesti měsících jsou jejich očekávání nižší. Ukazatel důvěry se v červenci meziměsíčně snížil o 1,4 bodu, meziročně je však o 5,3 bodu vyšší.

Ve stavebnictví se hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně nezměnilo, zvýšilo se hodnocení celkové poptávky. Pro příští tři měsíce předpokládají respondenti zpomalení stavební činnosti a počítají s růstem cen stavebních prací. Stavební podniky mají podle jejich odhadu práci zajištěnou zakázkami na dalších devět měsíců. Ukazatel důvěry v tomto oboru meziměsíčně stoupl o 0,5 bodu, meziročně naopak o tři body poklesl.

Obchodníci vidí současnou ekonomickou situaci oproti červnu mírně optimističtěji, pro příští tři měsíce se jejich očekávání snížila a pro příštích šest měsíců se nezměnila. Ukazatel důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,3 bodu, čímž vyrovnal druhou nejvyšší hodnotu ve své historii. Meziročně je o 6,7 bodu vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb se hodnocení ekonomické situace nezměnilo, snížilo se očekávání poptávky pro příští tři měsíce. Indikátor důvěry klesl oproti červnu o bod a o 2,4 bodu oproti loňskému roku.

Spotřebitelé očekávají ve srovnání s červnem pro příštích dvanáct měsíců oslabení celkové ekonomické i své finanční situace. Očekávání spotřebitelů ohledně nezaměstnanosti zůstávají i přes mírné zvýšení nízká. Výrazně se zvýšil podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit. Ukazatel spotřebitelské důvěry meziměsíčně klesl o 0,7 bodu, meziročně o 4,6 bodu.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/