DPH na byty zůstává pětiprocentní

28.06.2007

Evropská komise prodlouží České republice výjimku na sníženou pětiprocentní sazbu daně z přidané hodnoty na výstavbu bytů do roku 2010. Podle dosavadních předpokladů mělo od příštího roku zůstat v nižší sazbě jen sociální bydlení, na ostatní měla být devatenáctiprocentní sazba. Zájem o výstavbu bude tak podle mínění ekonomů díky tomuto rozhodnutí stále trvat.

Evropská komise prodlouží České republice výjimku na sníženou pětiprocentní sazbu daně z přidané hodnoty na výstavbu bytů do roku 2010. Podle dosavadních předpokladů mělo od příštího roku zůstat v nižší sazbě jen sociální bydlení, na ostatní měla být devatenáctiprocentní sazba. Zájem o výstavbu bude tak podle mínění ekonomů díky tomuto rozhodnutí stále trvat. Případné mírné zdražení nemovitostí vyvolané změnou daní, s nímž se počítalo, se tak odkládá. „Zároveň se ale také nekoná žádné zemětřesení. I kdyby bývalo došlo ke zvýšení daně z přidané hodnoty, stejně by postihlo jen menší část domů a bytů, protože většina by spadala do definice tzv. sociálního bydlení,“ uvádí Vladimír Pikora, analytik NextFinance a dodává: „Pro ekonomiku je to výborná zpráva, protože nedojde k pokroucení trhu nemovitostí, které by hrozilo v případě zvýšení daně z přidané hodnoty. Lidé by totiž stavěli záměrně menší byty a domy, aby se dostali do definice sociálního bydlení. Zvítězil tedy zdravý rozum.“

Česká republika měla výjimku nižší daně z přidané hodnoty na výstavbu bydlení do letošního roku. Čeští politici se ji snažili prodloužit do roku 2015, zároveň však nečekali, že by Evropská komise vyhověla. Proto schválili definici sociálního bydlení, pro které by zůstala zachovaná pětiprocentní sazba. V našem případě je to definice velmi široká, která pojme většinu domů (do 350 metrů čtverečních) a bytů (do 120 metrů čtverečních).

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/