Dopady recese světové ekonomiky na cestovní ruch

25.03.2008

Krize světové burzy jako kdyby utnula úsměvy a zarazila všeobecně sdílený optimismus expertům Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). O budoucnosti světového cestovního ruchu se uvažuje v souvislosti s neočekávaným vývojem na světových trzích poněkud jinak – opatrněji.

Krize světové burzy jako kdyby utnula úsměvy a zarazila všeobecně sdílený optimismus expertům Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO). O budoucnosti světového cestovního ruchu se uvažuje v souvislosti s neočekávaným vývojem na světových trzích poněkud jinak – opatrněji.

Právě ekonomická situace a nestálost burzovního trhu jsou podle expertů UNWTO na prvním místě mezi nejistotami, které by mohly mít vliv na poptávku po cestovním ruchu v roce 2008. Jednou z podstatných obav je také vliv vzrůstajících úrokových sazeb na občany s vysokým zadlužením domácností. Totéž platí pro nestálost směnných kurzů. Pokračující oslabování amerického dolaru zatím nemělo velký vliv na zájem Američanů o cestování, v následujících dvanácti měsících by se však mohlo dramaticky projevit. Přesto existuje množství faktorů, které by mohly pozitivně ovlivnit poptávku po turistických službách. Na prvním místě to jsou nadcházející olympijské hry, které se konají letos v srpnu v Číně. Očekává se, že pozornost médií i veřejnosti bude během příštích měsíců nadále vzrůstat a bude tak stimulovat poprávku po cestách do Číny a dalších částí Asie. Co se týká asijského výjezdového cestovního ruchu, experti se shodují, že první dvě třetiny roku 2008 budou pravděpodobně lepší než loni, a to díky olympijským hrám, trvalému ekonomickému růstu, vzrůstajícímu počtu turistů střední třídy a nárůstu nabídky. Nicméně poslední třetina roku by mohla být složitější vzhledem k ekonomické situaci v USA, která by se mohla odrazit především v Asii a Pacifiku.

Pokud Evropa zůstane v recesi, příznivý směnný kurz pro obyvatele eurozóny bude zvýhodňovat cestování zejména do vzdálených destinací. Uvedení Airbusu A380 na trh by navíc mělo rozšířit nabídku a snížit cenu letenek. Na druhou stranu ceny ropy zůstávají vysoké a tím podporují cestování do blízkých zemí, například v rámci Evropy.

 

zdroj: CzechTourism

 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/