Do roku 2020 můžeme snížit skleníkové emise až na polovinu

14.05.2008

Až na polovinu lze snížit do roku 2020 současné emise skleníkových plynů (oxidu uhličitého, oxidu dusného či metanu) v České republice za přijatelných investičních nákladů. Vyplývá to ze studie, kterou pro ministerstvo životního prostředí zpracovala společnost Enviros. „Do letošního podzimu předložíme vládě novou klimatickou politiku ČR, která bude obsahovat konkrétní návrhy redukčních opatření, ale i adaptačních nástrojů na dopady klimatických změn,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík.

Náklady, které si vyžádá padesátiprocentní redukce skleníkových plynů, se pohybují pod hranicí dvou tisíc korun za ušetřenou tunu skleníkových plynů (CO2ekv). Celkový redukční potenciál skleníkových plynů je podle ministerstva životního prostředí ještě vyšší. Česko by podle ěnho mohlo v roce 2020 vypouštět až o sedmdesát procent skleníkových plynů méně než dnes. Pokud se však emise sníží o více než polovinu, je třeba počítat s vyššími náklady na jejich redukci.Ministerstvo počítá se sedmi základními opatřeními na snížení emisí:

  • náhradu uhlí zemním plynem v energetice
  • zvýšení využívání biomasy při výrobě elektřiny i tepla
  • zvýšení efektivity využití paliv v dopravě
  • zvyšování energetické efektivity v průmyslu a energetice
  • zvýšení využití bioplynu
  • úspory energií v sektoru domácností
  • kombinovaná výroba tepla a elektřiny

České emise skleníkových plynů v roce 2006 byly 144 milionů tun CO2ekv. Důsledná aplikace sedmi vyjmenovaných klíčových opatření by podle Bursíka znamenala snížení skleníkových emisí o 46 milionů tun CO2ekv.Novou Politiku ochrany klimatu v České republice, která vychází z klimaticko-energetického balíčku Evropské unie i ze závěrů prezentované studie Envirosu, nyní zpracovává expertní tým ministerstva životního prostředí. Předložit vládě ji chce do konce letošního září. 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/