Délka českých dálnic a rychlostních silnic překoná tisíc kilometrů

29.11.2007

Magickou hranici tisíce kilometrů překročí délka dálnic a rychlostních silnic v tuzemsku při otevření nového seku dálnice D47 z Ostravy Rudná do Bohumína v sobotu 1. prosince. Podle informací ministerstva dopravy bude od tohoto data v tuzemsku v provozu 646 kilometrů dálnic a 356 kilometrů rychlostních silnic, dohromady tedy 1002 kilometrů.

V samém závěru roku přibude ještě sedm kilometrů na dálnici D3. Letošní „přírůstek“ tak činí padesát kilometrů a celková délka dálnic a rychlostních silnic by na Silvestra měla být 1009 kilometrů.

Nejdelší komunikací je v Česku jednoznačně dálnice D1 z Prahy na Moravu v délce 264 kilometrů v provozu. Výhledově dosáhne 377 kilometrů a spojí Prahu, Brno a Ostravu. Další je dálnice D5 z Prahy do Rozvadova, která měří 151 kilometrů. V budoucnu ji však překonají dálnice D3 a D11 do jižních a východních Čech v délkách 172 a 154 kilometrů. Nejdelší rychlostní silnicí bude R35 ze severních Čech na severní Moravu. Plánuje se v délce zhruba 258 kilometrů.

Dalších 1171 kilometrů dálničních komunikací zbývá dokončit. Patří sem především dálnice D3 z Prahy do Českých Budějovic a dále na hranici s Rakouskem, Pražský okruh a rychlostní silnice R35.

Po dokončení všech dálnic a rychlostních silnic bude mít Česko celkem 2180 kilometrů komunikací dálničního typu. V současnosti se podle ministerstva dopravy uvažuje o převedení vybraných rychlostních silnic na dálnice.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/