Co aktuálně požadují čeští exportéři?

18.06.2020 Tiskové oddělení

Exportní telemaraton ukázal aktuální potřeby českých vývozců – uvolnění cestování, akceschopnější exportní financování a větší vstřícnost při udělování vývozních licencí.

Jsme rádi za semafor a otevření Schengenu, je ale potřeba dále intenzivně jednat se zahraničními partnery a rozvolňovat cestování i mimo EU, např. do Jižní Koreje, Vietnamu či zemí Perského zálivu, ale i Ruska, Latinské Ameriky či severní Afriky,“  uvádí viceprezident Hospodářské komory Bořivoj Minář, jeden z hlavních řečníků telemaratonu. Tak totiž vyznívá komunikace s českými exportéry, kterou Komora vede na všech úrovních, včetně odborných sekcí, a aktivně od nich získává zpětnou vazbu nejen k současné situaci, ale také k vládním krokům a činnosti Hospodářské komory.

Exportní telemaraton uskutečněný od 1. do 5. června ukázal, že kromě cestování za byznysem exportéry pálí také financování, zejména v době pokoronavirové. Záruka COVID Plus je krokem správným směrem, exportéři menší a střední by však uvítali, pokud by tento nástroj, nebo nějaký velmi podobný, mohl být rozšířen i na firmy do 250 zaměstnanců. „Je nutné upravit celý systém financování exportu tak, aby české firmy při získávání zakázek nebyly předbíhány zahraničními konkurenty s lepší nabídkou financování. Před definitivním nastavením parametrů takového produktu jsme připraveni konzultovat celý návrh s tvůrci. Bylo by nešťastné, kdyby se vytvořil podpůrný nástroj, který fakticky nebude možno aplikovat,“ dodává Minář.

Čeští exportéři také mnohdy na financování svých vývozů ani nedosáhnou, neboť nesplňují přísná, mnohdy přísnější než v řadě jiných evropských zemí, kritéria při posuzování finanční kondice žadatelů, kterou koronavirová krize může zásadně ovlivnit.

Celkem bylo na telemaraton registrováno 90 podnikatelů, jednotlivé tematicky zaměřené segmenty živě sledovalo na 40 účastníků a videa pořízená v rámci E.T. měla průměrně přes 100 zhlédnutí. Vystupovali zástupci HK ČR, MZV ČR, ČSOB, ČEB a EGAP a zodpovídali živě dotazy exportérů.

Ukázalo se, že exportéři by uvítali také větší vstřícnost při udělování vývozních licencí, zejména u vývozu zboží dvojího užití.

Další Exportní telemaraton se uskuteční v termínu 29. června do 3. července – podrobnosti k programu akce, který bude reflektovat aktuální situaci, naleznete ZDE. Uvedený tým aktérů podporujících české exportéry je od roku 2018 postupně posilován celorepublikovou sítí Krajských exportních specialistů, jejichž významnou pomoc přímo v regionu v současné nelehké době potvrdil realizovaný Exportní telemaraton a ocenili mnozí podnikatelé.

 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/