ČNB zvýšila úrokové sazby

26.07.2007

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu s platností od 27. července. Dvoutýdenní repo sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla na tři procenta, diskontní sazba na dvě procenta a lombardní sazba na čtyři procenta. Úrokové sazby centrální banky se tak dostávají na nejvyšší úroveň za posledních pět let, přesto jsou stále nejnižší v Evropské unii.

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu s platností od 27. července. Dvoutýdenní repo sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla na tři procenta, diskontní sazba na dvě procenta a lombardní sazba na čtyři procenta. Úrokové sazby centrální banky se tak dostávají na nejvyšší úroveň za posledních pět let, přesto jsou stále nejnižší v Evropské unii.

Rozhodnutí České národní banky není překvapivé, ekonomové i investoři jej většinou předpokládali. Centrální bankéři se rozhodli pro zvýšení úrokových sazeb po dvou měsících. Naposledy zvedla ČNB úrokové sazby v květnu a podle některých ekonomů červencové zvýšení úroků není letos poslední.

Centrální banka reagovala jednak na zvyšující se inflační tlaky v české ekonomice, jednak na kurz koruny, který je slabší, než se ČNB domnívala, že touto dobou bude. Slabá koruna pak díky vyšším dovozním cenám znamená tlak na růst inflace. „Je však třeba upozornit, že značný podíl na zvyšování spotřebitelské inflace mají administrativní zásahy státu například v podobě vyšších spotřebních daní na tabákové výrobky apod. Takže zvýšení úrokových sazeb je stejně bezzubé při snaze zabránit růstu inflace z titulu těchto administrativních zásahů,“ uvedla Markéta Šichtařová z Next Finance.

Podle ní úrokové sazby pro podniky a domácnosti výrazně reagovat nebudou. „Dopředu se totiž s téměř stoprocentní jistotou předpokládalo, že ke zvýšení sazeb ČNB dojde. Banky a další instituce tedy již „preventivně“ zvýšily své koncové úrokové sazby pro klienty, jako kdyby bývalo ke zvýšení sazeb centrální banky již došlo,“ podotkla Šichtařová. Řada zástupců bank a dalších finančních institucí však předpokládá, že úvěry se zdražovat budou.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/