Čeští nanotechnologové považují jednání vlády za nesmyslné

08.04.2020

Vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček ve středu 8. 4.  na tiskové konferenci uvedl, že česká vláda se dohodla s americkou firmou Honeywell na tom, že garantuje odběr části produkce respirátorů z chystané olomoucké továrny Honeywell vybudované do čtyř měsíců: Dohoda není v režimu investičních pobídek, ale částečným odebráním produkce. Tu využijeme pro české zdravotnictví, energetiku, průmysl, pro správu hmotných rezerv a ještě budeme mít důležitý exportní artikl.”

„Není nám jasné, proč chce česká vláda nabourat tuzemskou hospodářskou soutěž a slibuje americké firmě Honeywell státní garanci odběru respirátorů. Čeští výrobci respirátorů se v době nouzového stavu ptali vlády na možnost garance odběru jejich respirátorů, aby mohli investovat do nových zaměstnanců a do strojního zařízení. Pokaždé dostali odmítavou odpověď,” říká předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs. Přes odmítavé stanovisko české vlády tuzemští nanotechnologičtí výrobci nainvestovali desítky milionů korun do nových automatických linek a sofistikovaných strojů na výrobu nanovlákenných filtrů do respirátorů a roušek nejvyšší třídy ochrany”, podotýká Jiří Kůs.

Česká vláda v pondělí 6. dubna 2020 zrušila mimořádné opatření z 6. března týkající se regulace prodeje a vývozu respirátorů FFP3. Nově je možné je prodávat komukoliv jinému, než České republice. Současně bylo na základě usnesení vlády z 6. dubna 2020 českým výrobcům Moldex/Metric, Pardam, Refil a Nanologix corporation nařízeno přednostní zásobování Ministerstva zdravotnictví respirátory FFP3. Vláda českým výrobcům opět negarantuje odběr, ale nařizuje přednostní zásobování sebe sama”, dodává Jiří Kůs.

Je paradoxem, že Honeywell má na rozdíl od českých nanotechnologických firem ve výrobním programu respirátory v nejvyšší třídě ochrany FFP3 pouze s ventily, které propouštějí viry od případně nakaženého uživatele respirátoru. Před respirátory s ventily varoval 25. 3. epidemiolog profesor Roman Prymula. Tehdejší předseda Ústředního krizového štábu vlády České republiky řekl: „Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory jakékoliv třídy, které mají ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co my tady chceme. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo virus do okolí, aby tady nevytvářelo aerosol, abychom ostatní chránili před tím, aby se nenakazili. Pokud máme respirátor jakékoliv třídy s ventilem, tak ve výdechu samozřejmě tento respirátor nebrání tomu, aby se mikroorganismy dostaly do okolí. Proto tady máme roušky. To je limitace, kterou bychom si měli zapamatovat a já doufám, že se tady nebudeme setkávat s tím, že řada lidí nosí respirátory v tomto slova smyslu. Pokud má někdo potřebu nosit respirátor, tak by si měl přes něj dát ještě roušku.”

Asociace nanotechnologického průmyslu 30. 3.  zaslala českým poslancům a senátorům Otevřený dopis zákonodárcům o českých nanotechnologických produktech strategického významu, ve kterém je upozornila na jedinečné české nanotechnologické produkty, které mohou účinně chránit zdraví a životy našich obyvatel a ve svém důsledku se mohou stát velice prospěšné pro zachování plynulého fungování české ekonomiky v době krizový situací.

Žádali jsme zákonodárce, aby přijali zákon, který v budoucích výběrových řízeních na pořízení strategických výrobků ustanoví podmínku výroby na území České republiky. Díky tomu bude mít Česká republika do budoucna mnohem lepší výchozí materiální podmínky pro případnou příští pandemickou krizi. Klademe přitom důraz na to, aby i u zmíněných strategických produktů byla zachována hospodářská soutěž.

https://www.nanoasociace.cz/otevreny-dopis-zakonodarcum/

https://www.nanoasociace.cz/proc-chceme-vyrobu-strategickych-produktu-uzemi-ceske-republiky/

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/