Česko v čerpání bruselských peněz zaostává

24.09.2007

Česká republika značně zaostává v čerpání unijních prostředků z prvního rozpočtového období (2004 až 2006). Vyplývá to z aktuálně zveřejněných statistik Evropské komise. Zpráva EK uvádí, že se nám dosud podařilo vyčerpat ze strukturálních fondů pouhých 46 procent prostředků určených pro Českou republiku. Z deseti nováčků, kteří vstupovali do unie také v roce 2004, si hůře vede jen Kypr se 41 procenty a Lotyšsko s 45 procenty. „To, že v dnešní době nejsme ani na polovině plánovaného čerpání, je rozhodně velmi špatná vizitka. Obávám se, že ani následující rok, kdy ještě máme šanci dočerpat prostředky z předchozího rozpočtového období, pozici České republiky v porovnání s ostatními zeměmi desítky, která vstoupila d Unie s námi, výrazně nezlepší,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Česká republika značně zaostává v čerpání unijních prostředků z prvního rozpočtového období (2004 až 2006). Vyplývá to z aktuálně zveřejněných statistik Evropské komise. Zpráva EK uvádí, že se nám dosud podařilo vyčerpat ze strukturálních fondů pouhých 46 procent prostředků určených pro Českou republiku. Z deseti nováčků, kteří vstupovali do unie také v roce 2004, si hůře vede jen Kypr se 41 procenty a Lotyšsko s 45 procenty. „To, že v dnešní době nejsme ani na polovině plánovaného čerpání, je rozhodně velmi špatná vizitka. Obávám se, že ani následující rok, kdy ještě máme šanci dočerpat prostředky z předchozího rozpočtového období, pozici České republiky v porovnání s ostatními zeměmi desítky, která vstoupila d Unie s námi, výrazně nezlepší,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Takový výsledek by podle Drábka měl být varovným signálem i pro čerpání v druhém, tedy současném, rozpočtovém období. „Pokud máme problém s lety 2004 až 2006, pak je třeba vážně uvažovat o dnešní situaci, kdy tři čtvrti roku po zahájení druhého rozpočtového období nemáme schválen ani jeden operační program. Ukazuje se, že složitost systému poškozuje ČR při čerpání prostředků. A obava z Národního strategického rámce, který stanoví 24 programů, jinými slovy například 24 různých monitorovacích výborů, je zcela na místě. Je bezpodmínečně nutné, abychom mohli začít předkládat projekty a čerpat prostředky co nejdříve,“ řekl prezident HK ČR.

České firmy se tak dostávají podle hospodářské komory do konkurenční nevýhody v porovnání s dalšími podnikatelskými subjekty zemí „desítky“. Druhé rozpočtové období přitom pro rozvoj české ekonomiky může hrát zásadní roli. Prostředky by podle HK ČR měly přispět především k nastartování znalostní ekonomiky, která by v tuzemsku zaručila dlouhodobý ekonomický růst.

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/