České firmy získaly během komorové mise v Saúdské Arábii a Iráku nové obchodní kontakty

Čeští podnikatelé navázali během podnikatelské mise Hospodářské komory do Saúdské Arábie a Iráku důležité obchodní kontakty, které využijí při spolupráci s firmami v obou zemích a rozvoji svého byznysu. Během podnikatelských fór v Rijádu a Bagdádu s českými společnostmi jednalo na 80 saúdských a iráckých firem. Byznysová setkání se konala v rámci pracovní cesty ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, kterého do Saúdské Arábie a Iráku podnikatelé doprovázeli.

Setkání umožnila českým podnikatelům prezentovat své produkty, služby a technologie a navázat přímé obchodní kontakty se zeměmi, které pro ně mají velký ekonomický potenciál. „Trh v Saúdské Arábii je saturovaný a vysoce konkurenční, je proto nutné zde velmi dobře definovat a zacílit svůj byznys. V Iráku je zase nutné přihlédnout ke komplikované bezpečnostní situaci,“ shrnul specifika navštívených zemí předseda Zahraniční sekce Hospodářské komory a arabista Ilja Mazánek, který 15člennou podnikatelskou misi vedl.

Mise se účastnily firmy působící v obranném průmyslu, petrochemickém průmyslu, lázeňství, hudebním průmyslu, stavebnictví, ale i umělé inteligenci.

„Během mise jsme se spojili se dvěma zajímavými potenciálními partnery pro rozvoj umělé inteligence v Saúdské Arábii. Uvidíme, jaké jsou možnosti v oblasti partnerství, sponzorství nebo z hlediska odběru našich technologií. Zároveň jsme zjistili, že v Saúdské Arábii se vytvořil fond na investice do počítačových her v objemu 38 mld. dolarů, což je pro nás taktéž velmi dobrá příležitost,“ uvedl Filip Dvořák ze společnosti Filuta AI, který se komorové mise zúčastnil.

Hospodářská komora aktuálně připravuje také podnikatelskou misi do Izraele. Uskutečnit by se měla v termínu 18. až 21. června. Zaměřená bude na sektor ICT, lázeňství, zdravotnictví a vodohospodářství.