České firmy mohou výrazně přispět při výstavbě nových jaderných bloků v ČR

Současná válečná situace na Ukrajině ještě zesílila potřebu energetické soběstačnosti České republiky. I proto musí být jádro v dalších letech nedílnou součástí tuzemského energetického mixu. Při zahájení sympozia k jaderné energetice pořádané jihokorejskou firmou KHNP ve spolupráci s Hospodářskou komorou to uvedl prezident Komory Vladimír Dlouhý. Akce k rozvoji jaderných projektů se v pražském hotelu Hilton zúčastnilo více než 100 tuzemských firem.

„Tuzemské společnosti mohou zahraničním partnerům nabídnout bohaté zkušenosti s jadernými projekty i know-how, které mohou díky této akci využít nejen při dostavbě Dukovan a případně Temelína, ale také u podobných projektů v celé střední Evropě,“ uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, s tím že rozvoj jaderné energie by měl být i jedním z hlavních nástrojů ke snižování emisí v EU.

Green Deal a dohoda Fit for 55 kladou podle Hospodářské komory velký důraz na nový přístup k energetice a ekonomice obecně. „Nechceme být dovozcem energií, musíme si udržet energetickou soběstačnost a přijatelné ceny elektřiny a tepla pro domácnosti a firmy. Uvědomme si také nesporný ekonomický efekt velkých jaderných projektů, které přinesou pracovní místa, dlouhodobé zakázky celému dodavatelskému řetězci a ve výsledku také vyšší příjmy státního rozpočtu,“ vysvětluje Dlouhý.

Konference měla na programu mj. odborné přednášky k představení moderních technologií v jaderné energetice. Proběhly také konkrétní B2B jednání českých firem a vedení společností KHNP o potenciální spolupráci na jaderných projektech.

Kromě prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého vystoupili na úvod sympózia mj. náměstek ministra průmyslu a obchodu pro jadernou energetiku Tomáš Ehler, ředitel Elektrárny Dukovany Petr Závodský nebo prezident a výkonný ředitel KHNP Chung Jae-hoon.

/naucte-se-delat-business-na-linkedin/