České firmy chtějí Ukrajině pomoci s poválečnou obnovou

Tři podnikatelská fóra pořádaná Hospodářskou komoru ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR na Ukrajině ukázala velký zájem českých a ukrajinských podnikatelů o prohlubování dosavadní obchodní spolupráce, ale také možnosti vytvoření zcela nových obchodních vztahů obou zemí. Za zcela zásadní považují firmy jednání s představiteli místních samospráv či Agenturou pro obnovu Ukrajiny. České podniky se už nyní intenzivně podílejí na řešení aktuálních potřeb válkou zmítané země. Kromě vojenského materiálu a humanitární pomoci se jedná zejména o oblast zdravotnictví, energetiky či životního prostředí.

Podnikatelé jako první navštívili město Lvov, kde se podnikatelského fóra zúčastnilo 26 firem z ČR a stejný počet z Ukrajiny, primárně hledali možnosti spolupráce v oblasti zdravotnictví, energetiky a obnovy infrastruktury, dále také v oborech IT, stavebnictví či strojírenství. Fórum proběhlo za účasti vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného a Rostislava Tislyka, spolupředsedy poslaneckého klubu česko-ukrajinského přátelství.

Následných B2B jednání českých a ukrajinských firem se zúčastnil také prezident Lvovské obchodní a průmyslové komory Dmytro Aftanas a viceprezident této instituce Volodymyr Korud. I následného podnikatelského fóra v Kyjevě se účastnilo po 26 firmách z obou zemí. Českou stranu reprezentoval vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný i zástupce českého velvyslance na Ukrajině Jiří Preclík. Ukrajinský byznys zastupoval prezident Ukrajinské obchodní a průmyslové komory Hennadij Čyžykov.

Největší zájem ukrajinských partnerů vyvolalo závěrečné podnikatelské fórum ve městě Dnipro, na které zavítalo na 150 ukrajinských firem. Akce byla spojená s návštěvou průmyslového parku, kde proběhla prezentace konceptu budoucího ekonomického rozvoje této perspektivní lokality a možností přilákání zahraničních investorů.

Třicítka českých firem odcestovala na Ukrajinu koncem minulého týdne. Zástupci podnikatelů vedené Hospodářskou komorou a Svazem průmyslu a dopravy doprovodili na pracovní cestě vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného.

Hospodářská komora už loni oslovila své členy a vytvořila seznam více než 100 prověřených firem, které mají reálný zájem a konkrétní nabídky pro obnovu Ukrajiny. Cesta na Ukrajinu navázala na návštěvu prezidenta Ukrajinské obchodní a průmyslové komory Hennadije Čyžykova v Praze, kde zhruba měsíc po vypuknutí války předjednával na půdě Hospodářské komory s tuzemskými firmami možnou pomoc při obnově Ukrajiny. Podle jeho odhadu bylo už krátce po vypuknutí konfliktu ochromeno 30 % ukrajinské ekonomiky, zejména na východě a jihu země.

Komora v posledních měsících realizovala několik on-line eventů s Ukrajinskou obchodní a průmyslovou komorou, jeden z nich se zaměřením na spolupráci mezi regionálními komorami na Ukrajině a českými krajskými hospodářskými komorami, které pomáhají rozvíjet regionální aspekt obnovy Ukrajiny.

/naucte-se-delat-business-na-linkedin/