Češi přestali vydělávat na stát

11.06.2007

Pondělí 11. června je podle výpočtů Liberálního institutu v letošním roce dnem daňové svobody, tedy prvním dnem, kdy občané Česka nebudou muset vydělávat na pokrytí výdajů veřejných rozpočtů. Zbývajících 204 dní budou pracovat na sebe. „Den daňové svobody je letos podle Liberálního institutu o tři dny dříve než vloni. Věřím, že je to dobrý signál i pro další vývoj. Budou-li učiněny reformní kroky, které nastartují ekonomiku, je možné očekávat, že den daňové svobody bude ještě dříve. Například na Slovensku proběhl již na začátku května, což je, myslím, dobrý příklad i pro naše zákonodárce, jakým směrem se ubírat,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.
Kromě Slováků, kteří oslavili daňovou svobodu už 6. května, je ze sousedních zemí před Českou republikou i Polsko, kde lidé začali dělat na sebe 4. června. Němci naopak budou dělat na stát déle než my, až do 15. června, a Rakušané do 30. června.

Pondělí 11. června je podle výpočtů Liberálního institutu v letošním roce dnem daňové svobody, tedy prvním dnem, kdy občané Česka nebudou muset vydělávat na pokrytí výdajů veřejných rozpočtů. Zbývajících 204 dní budou pracovat na sebe. „Den daňové svobody je letos podle Liberálního institutu o tři dny dříve než vloni. Věřím, že je to dobrý signál i pro další vývoj. Budou-li učiněny reformní kroky, které nastartují ekonomiku, je možné očekávat, že den daňové svobody bude ještě dříve. Například na Slovensku proběhl již na začátku května, což je, myslím, dobrý příklad i pro naše zákonodárce, jakým směrem se ubírat,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Kromě Slováků, kteří oslavili daňovou svobodu už 6. května, je ze sousedních zemí před Českou republikou i Polsko, kde lidé začali dělat na sebe 4. června. Němci naopak budou dělat na stát déle než my, až do 15. června, a Rakušané do 30. června.

Liberální institut vyhlašuje v tuzemsku den daňové svobody od roku 2000. „Letošní rok je však zcela první, kdy došlo ke snížení veřejných výdajů v poměru k hrubému domácímu produktu. Oproti loňsku tak bude průměrný občan ČR vydělávat na stát o tři dny méně,“ uvedl Jiří Schwarz z Liberálního institutu.

Podle společnosti Patria Finance, která provádí výpočet daňové svobody z národních účtů a výše daní, však připadá den, kdy Češi začnou letos pracovat na sebe, stejně jako vloni na 22. června.

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/