Budoucnost patří bezhotovostním platbám

22.05.2007

Útraty pomocí předplacených platebních karet dosáhnou v Evropě do tří let 164 miliard dolarů. Uvádí to nejnovější výzkum, který si u skupiny Boston Consulting Group objednala společnost MasterCard. Výzkum ukázal, že jedním z hlavních motorů budoucího růstu útrat pomocí předplacených karet budou státní programy. Předplacené karty pomáhají veřejnému sektoru v boji proti zneužíváním sociálních dávek, protože se v systému vůbec nepracuje s hotovostí a dávka se skutečně dostane k tomu, komu je určena.

Útraty pomocí předplacených platebních karet dosáhnou v Evropě do tří let 164 miliard dolarů. Uvádí to nejnovější výzkum, který si u skupiny Boston Consulting Group objednala společnost MasterCard. Výzkum ukázal, že jedním z hlavních motorů budoucího růstu útrat pomocí předplacených karet budou státní programy. Předplacené karty pomáhají veřejnému sektoru v boji proti zneužíváním sociálních dávek, protože se v systému vůbec nepracuje s hotovostí a dávka se skutečně dostane k tomu, komu je určena. Očekává se, že do roku 2010 projde například v Rusku přes platební karty více než 23 procent státních dávek. V Itálii by to mělo být až 28 procent.

Druhou největší kategorií předpokládaných útrat pomocí předplacených karet budou dary. V této kategorii povede Francie a Německo.

Podnikové útraty pomocí předplacených karet dosáhnou v Evropě do roku 2010 nejméně čtrnácti miliard dolarů. Tato kategorie ve světě získává na dynamice a má výrazný růstový potenciál vyplývající ze skutečnosti, že firmy začínají využívat předplacené karty k přísnější kontrole výdajů zaměstnanců, než bylo dosud možné při používání hotovosti.

Pro ty, kdo cestují, slouží předplacené karty jako jakýsi finanční pas. Nabízejí všude akceptovanou měnu, přístupnou kdekoli a kdykoli bez výdajů spojených s výběrem hotovosti. Výzkum uvádí, že útraty pomocí předplacených karet v kategorii turistiky a cestování by měly do roku 2010 například ve Francii, Německu a Británii dosáhnout miliardy dolarů.

V objemu útrat pomocí předplacených karet na vysokoškolské půdě vedou Spojené státy. Tento segment však nabírá na dynamice i v západní Evropě. Očekává se, že tento typ útrat ve Francii, Německu, Itálii a Španělsku dosáhne do roku 2010 miliardy dolarů.

Největším samostatným trhem předplacených karet by do roku 2010 měla podle výzkumu být Británie, kde útraty pomocí předplacených karet dosáhnou 34 miliard dolarů. Na druhém místě s 33 miliardami dolarů očekávaných útrat je Itálie a na třetím Francie s 27 miliardami dolarů.

Největší nárůst z hlediska podílu na celkových útratách pomocí platebních karet se však čeká ve východní Evropě. Nejzajímavějšími trhy budou Polsko, kde by celkové útraty prostřednictvím předplacených karet měly dosáhnout 11 miliard dolarů, a Rusko s 23 miliardami dolarů.
 

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/