Bude Praha v následujícím volebním období skutečné SMART CITY?

20.09.2018 Miroslav Diro

PODNIKATELÉ NA PŘEDVOLEBNÍCH DISKUSÍCH S POLITIKY

V letošním žebříčku Světové banky o míře byrokratických překážek při vyřizování stavebního povolení Česká republika skončila na nelichotivém 166. místě ze 185 posuzovaných zemí. Tedy na úrovni zemí jako Zimbabwe či Trinidad a Tobago. V těchto zemích přitom trvá vyřízení povolení přes osm měsíců. Nezbytné je ale dodat jednu důležitou informaci. Světová banka sestavuje tento žebříček jen podle zákonných lhůt. Reálná situace v České republice je tak mnohem zoufalejší, vyřizování stavebního řízení totiž u nás trvá i několik let.

Nejhorší situace je přitom v současnosti v Praze. A navíc, kvůli nedostatku bytů jejich ceny letí vzhůru. Bydlení v hlavním městě se tak stává třeba pro mladé rodiny nedostupné a lidi vyhání do středních Čech.

Hospodářská komora a podnikatelé působící ve stavebnictví na základě analýz upozornili, že za touto situací jsou úředníci. Hlavně proto, že nedodržují zákonem určené termíny. A faktem také je, že za posledních 17 let klesl celkový počet vydaných územních rozhodnutí a stavebních povolení o neuvěřitelných 75 %. Kvůli tomu je v hlavním městě v současné době v povolovacím procesu „zamrzlých“ 900 projektů s přibližně 40 000 byty.

Pražští politici slibují nápravu. Liší se ale v receptech, jak výstavbu nových bytů podpořit. Zatímco někteří hovoří o půjčkách na bydlení, za které by ručilo město, jiní chtějí změnit složitou legislativu.

Nejen bytová krize v Praze, ale také doprava a technická infrastruktura, jako jsou železniční napojení na letiště Václava Havla, dostavba Pražského okruhu nebo vzrůstající nároky na vysokorychlostní internet, se staly tématy tří odborných předvolebních diskusí podnikatelů s pražskými politiky na půdě Hospodářské komory České republiky ve Florentinu. Sérii diskusí ukončilo dnes téma technické infrastruktury. Pozvání přijala všechna politická uskupení kromě sociálních demokratů.

Mediálním partnerem předvolebních diskusí se stal Deník.

Čtěte dále v Pražském deníku:

Pozvání mezi podnikatele přijali tito politici:

6. září: Bydlení a občanská vybavenost

Hynek Beran (SPD)
Václav Bílek (ANO)
Hana Marvanová (STAN)
Tomáš Portlík (ODS)
Daniela Rázková (KDU-ČSL)
Marta Semelová (KSČM)
Eva Tylová (Česká pirátská strana)
Matěj Michalk Žaloudek (Strana zelených)

13. září: Doprava – dopravní infrastruktura

Hynek Beran (SPD)
Petr Hlubuček (STAN)
Viktor Mahrik (Česká pirátská strana)
Roman Mejstřík (ANO)
Ondřej Mirovský (Strana zelených)
Adam Scheinherr (Praha sobě)
Petr Šimůnek (KSČM)
Zdeněk Zajíček (ODS)

20. září: Technická infrastruktura

Hynek Beran (SPD)
Lenka Burgerová (Praha sobě)
Lubomír Ledl (KSČM)
Ondřej Martan (ODS)
Pavel Richter (TOP 09)
Pavel Sehnal (ODA)
Vít Šimral (Česká pirátská strana)
Petr Štěpánek (Strana zelených)

Publikace