Asociace prádelen a čistíren: Ekonomické dopady šíření infekce COVID-19 na trh prádelen a čistíren

16.03.2020 Tiskové oddělení

Provozovatelé prádelen a čistíren se řadí mezi podnikatele, které aktuální situace připravuje o značnou část tržeb. Přestože jejich služby patří mezi výjimky v rozhodnutí vlády o uzavření všech obchodů, a mohou tak kromě samoobslužných prádelen i nadále fungovat, většina z nich je nucena své provozy omezit, či zcela přerušit. Podle historicky prvního průzkumu trhu praní a čištění v ČR, který si asociace loni nechala zpracovat, vygeneruje toto odvětví na českém území ročně zakázky za 6 miliard korun.

Poskytování profesionálního praní prádla patří mezi služby spjaté s cestovním ruchem, které odhadují ztráty celého sektoru v řádech desítek miliard korun. Mezi zákazníky prádelen patří hotely, ubytovací zařízení, wellness centra či restaurace, které kvůli hrozbě šíření nového typu koronaviru COVID-19 nuceně zavřely, nebo výrazně omezily svoje fungování. “Provozy převážné části prádelen jsou na cestovním ruchu závislé více než na čemkoli jiném. Pokles jejich zakázek tedy činí 80 až 100 procent,” říká Jana Puškáčová, prezidentka Asociace prádelen a čistíren.

Mezi prádelny, ve kterých se v posledních týdnech objem vypraného prádla nezměnil, patří ty, které perou pro zdravotnická zařízení a výrobní podniky. Fungovat mohou také čistírny. S útlumem společenského života, uzavřením sběren, které fungovaly jako součást obchodů, na které se vztahují opatření, a nakonec vyhlášením celkové karantény, ale zákazníci nepřicházejí.

I přes značné ztráty v našem odvětví Asociace prádelen a čistíren zcela podporuje opatření vlády ČR v boji proti šíření COVID-19. Oceňujeme právě spuštěný projekt Úvěr COVID (www.cmzrb.cz), díky kterému budou moci zasažení podnikatele získat bezúročný úvěr a pomoci tak znovu nastartovat českou ekonomiku. Zejména pak podporujeme návrh Hospodářské komory, aby bylo postiženým firmám a živnostníkům umožněn okamžitý bezúročný úvěr již od 50 tisíc Kč s odkladem splátek o minimálně 1 rok.

Na závěr bychom chtěli apelovat nejen na naše členy, ale na všechny oborové podnikatele, aby se na nás v případě dotazů či podnětů k dané situaci neváhali obrátit, abychom společně co nejvíce zmírnili dopady na náš trh.

Při domácím praní doporučujeme:

• používat gumové rukavice
• prát prádlo při nejvyšší možné teplotě pro daný textilní materiál
• pravidelně dezinfikovat povrchy, se kterými přišlo špinavé prádlo do styku a oblast kolem pračky
• po sundání rukavic si důkladně umýt ruce
• sušit a žehlit na nejvyšší možnou teplotu pro daný textilní materiál

Kontakt pro média:
Monika Čuhelová
+420 607 886 808
info@apac.cz

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/