Absurdita roku začíná příslibem zrušení knihy jízd

23.04.2009

Předchozí ročníky ankety Absurdita roku byly úspěšné. Po upozornění na nejkřiklavější podnikatelské povinnosti došlo k jejich úplnému odstranění či se odstranění dostalo do legislativního procesu. Třetí ročník ankety Absurdita roku, která je vyhlašovaná v rámci podnikatelských soutěží Firma a Živnostník roku, začíná příslibem zrušení knihy jízd.

„Kvůli pádu vlády se administrativní zátěž nesníží o pětinu, ale o necelou desetinu. Třetí ročník ankety o nejkřiklavější administrativní povinnost Absurdita roku ale otevíráme příznivou zprávou pro všechny podnikatele. Připravili jsme legislativní návrh na zrušení knihy jízd a nyní záleží jen na vůli poslanců, zda mu dají ve sněmovně zelenou,“ říká odstupující ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Návrh přivítají především malé a střední firmy. Podnikatelé místo vedení knihy jízd budou moc uplatnit paušální odečet 5 tisíc Kč měsíčně, a to až na tři vozy. Pokud podnikatelé vědí, že se jim paušální odpis nevyplatí, mohou zůstat u vedení knihy jízd.

Podnikatelé však upozorňují, že je nutné ve snižování administrativní zátěže podnikatelů systematicky pokračovat: „I přes množství problémů, s kterými se příští vlády budou potýkat, by se nemělo na snižování podnikatelské byrokracie zapomenout,“ doplňuje prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Anketa Absurdita roku je vyhlašována při příležitosti zahájení čtvrtého ročníku soutěží na podporu malého a středního podnikání Firma roku a Živnostník roku. Zásluhou podnikatelských soutěží se tak veřejnost dozvídá o zajímavých podnikatelských nápadech, které se v regionech rodí. Partner soutěží Vodafone bude podruhé hledat v rámci kategorie Byznys rebel podnikatele, kteří se dokážou v konkurenci odlišit. „Stejně jako loni chceme podpořit zajímavé příběhy firem a podnikatelů, kteří úspěšně rozjeli svůj byznys a rozhodli se nabízet výrobky a služby za jiných, pro zákazníka příznivějších podmínek, než je na trhu běžné,“ uvedl viceprezident pro firemní zákazníky Vodafonu Pavel Hlavinka. Novým partnerem v soutěži živnostníků jsou Zlaté stránky. „Soutěž živnostníků podporujeme, protože si to malí podnikatelé zaslouží. Již mnoho jsou pro ně Zlaté stránky stabilním a naprosto přirozeným partnerem, který jim pomáhá v každodenním lítém boji o zákazníka,“ říká Kimberli Lewis, generální ředitelka společnosti Mediatel.

Zúčastnit se soutěží je jednoduché. Firmy i živnostníci se mohou registrovat na webových stránkách www.firmaroku.czwww.zivnostnikroku.cz do konce června. Krajská kola proběhnou v září a říjnu a vítězové budou vyhlášeni koncem listopadu. Cenné benefity získávají všichni soutěžící již za přihlášení a registraci. Vítěze čekají věcné ceny a výrazná medializace. V loňském ročníku se registrovalo do obou soutěží přes tři tisíce firem a živnostníků. Po zvolení 14 krajských finalistů o vítězi Firmy roku 2008 rozhodovala na základě vybraných ekonomických ukazatelů odborná porota, která toto ocenění udělila firmě Servisbal Obaly z Dobrušky. O Živnostníkovi roku, výrobkyni uzenin Jaroslavě Klemensové, rozhodla veřejnost formou SMS hlasování a titul Byznys rebel získala síť samoobslužných barů The Pub.

Vyhlašovatelem podnikatelských soutěží jsou Hospodářské noviny. Titulárním partnerem soutěže Vodafone Firma roku 2009 je Vodafone. Titulárním partnerem soutěže Zlaté stránky Živnostník roku 2009 jsou Zlaté stránky. Dalšími partnery jsou společnosti Raiffeisenbank, IBM a Skupina ČEZ. Mediálními partnery jsou Čro 1 – Radiožurnál a ČT24. Záštitu nad soutěžemi převzala Hospodářská komora ČR a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a ve spolupráci se Svazem průmyslu a dopravy, Svazem podnikatelů ve stavebnictví, Svazem českých a moravských výrobních družstev, Svazem ekologických zemědělců ČR, Svazem spedice a logistiky ČR, Asociací českých nábytkářů, Asociací českých cestovních kanceláří a agentur a se Sdružením podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu. Pořadatelem soutěží je komunikační agentura Bison & Rose.

 

/hledate-skoleni-delame-je-skoleni-seminare-webinare-komora/