4. Krajské kolo 6. ročníku soutěže T-PROFI proběhlo v Libereckém kraji

Na zprovoznění funkčního modelu mají limit tři hodiny.

Do Liberce zamířilo druhý březnový pátek šest soutěžních týmů z Libereckého kraje. Čekaly je stavebnice Merkur, ale ne ledajaké. Ty nejlepší a nejsložitější, na míru připravené konstrukční sestavy pro soutěž Talenty pro firmy. Toto klání je zaměřené na podporu a popularizaci techniky a technických profesí u dětí a mládeže. Účastníci soutěže si vždy otestují svoji zručnost, digitální znalosti, schopnosti komunikace mezi vrstevníky, ale i s dospělými.

Přestože jde o technickou soutěž, rozhodně to nebyla záležitost je kluků a chlapů. Se šroubovákem a klíčem se umějí velmi zručně ohánět i děvčata. Cílem v letošním ročníku bylo sestrojit pohonnou jednotku a soustruh, který s pomocí elektroniky byl „de facto“ plně funkční a regulovatelný. „Dokonce nás jeden chlapec mile překvapil svou poznámkou, že obrobek musí být v soustruhu upnut lépe než jedním šroubkem,“ zhodnotil skvělý postřeh malého soutěžícího porotce Boris Šraut.

V Parku liberecké IQLandie vlastní klání 6. ročníku, které pořádá Krajská hospodářská komora, začalo v půl deváté ráno. Nejlepšímu týmu ZF Automotive Czech (pod jehož vlajkou soutěžili studenti Střední průmyslové školy technické a děti ze železnobrodské Mozaiky)  stačila na sestrojení a plnou funkčnost modelu necelá hodina a tři čtvrtě. O patnáct minut za ním se těsně umístily týmy na 2. a 3. místě, Atelier 4 (Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a VOŠ Masarykova Liberec a ZŠ Husova s rozšířenou výukou jazyků Liberec) a Almio s.r.o. (Integrovaná střední škola Vysoké nad Jizerou a ZŠ Vysoké nad Jizerou). Do časového limitu tří hodin se vešly i zbývající týmy Denso Manufacturing Czech, Jablo PCB Czech a Cotrex. Na všechny soutěžící čekaly drobné dárky, na týmy z „bedny“ hodnotnější věci od partnerů, tým na první příčce si nejen odnesl pochutiny a medaili od České mincovny, ale především postup do republikového kola, které se uskuteční na konci června v Praze.

„Koncept odborné soutěže je zaměřen na podporu polytechniky, rozvoj jemné motoriky a kreativity přímých účastníků se snahou o animaci pracovního prostředí v oblasti strojírenství a strojírenské výroby, coby nejsilnějšího a nejrozšířenějšího odvětví národního hospodářství České republiky s širokým spektrem navazujících a přímo spolupracujících subdodavatelských subjektů, ovlivňujících strukturu pracovního trhu,“ hodnotí tuto soutěž zástupci Hospodářské komory ČR s tím, že apelují na hrozbu kumulovaného úbytku nastupující i zkušené pracovní síly, ale zejména ztrátu kvalifikovaných odborníků z praxe, s často unikátními znalostmi a zkušenostmi.