Komentář poradce prezidenta HK ČR Petra Zahradníka – Slušně oživená ekonomika

07.07.2015

Dnes zveřejněné trio makroekonomických dat jen potvrdilo, že v nynější vývojové fázi lze českou ekonomiku směle hodnotit jako velmi slušně oživenou. Její výkonnost je poměrně rovnoměrně rozprostřena na své jednotlivé akcelerační zdroje, které zatím fungují spolehlivě – některé patrně již blízko hranice jejich možností, jiné s ještě zřetelným prostorem pro zvýšení tempa i udržitelnost v čase.

Oživující se česká ekonomika se začíná pozitivně a nyní již zcela plnokrevně promítat i do nárůstu spotřebitelské poptávky. Rozumný mzdový přírůstek podpořený výrazně se zlepšujícím spotřebitelským sentimentem se podepsal pod další akceleraci maloobchodních tržeb, která v květnu dosáhla meziročně 6,6 %. Mezi jednotlivými sortimentními skupinami prudce vyniká nárůst prodejů motorových vozidel, v němž se vedle zlepšující se ekonomické situace domácností, odvaze pořídit si hodnotný předmět pro dlouhodobější účel, odráží též jejich mimořádná cenová atraktivnost v České republice. Velmi uspokojivá úroveň prodeje však byla v květnu vykázána i v dalších složkách spotřebitelského koše. Vše nasvědčuje tomu, že špatná spotřebitelská nálada je na nějakou dobu ta tam.

Lze zřejmě tvrdit, že vývoj průmyslové výroby je v současné době na hranici možností a další akcelerace není pravděpodobná. Poté, co tento sektor dosáhl v polovině roku 2009 svého pomyslného dna, k němuž se po ochromení následné krátké konjunktury vrátil ještě o více než tři roky později, zaznamenal následný raketový výstřel vzhůru a stal se tak tahounem celé ekonomiky. V nynější fázi zřejmě bude úspěchem dosaženou úroveň udržet ve stávající výši. Je zřejmě málo pravděpodobné, že dále dynamicky poroste exportně orientovaná průmyslová výroba. Na straně druhé lze stále registrovat prostor pro zaplnění příležitostí na tuzemském trhu. O tom svědčí i aktuální vývoj nových průmyslových zakázek. Je tak pravděpodobné, že po květnovém 2% růstu na nějaký čas přebírá štafetu nejdynamičtějšího sektoru české ekonomiky opět po čase stavebnictví.

Vývoj stavební výroby i v květnu potvrdil tempo nastavené v předchozích měsících a dosáhl skvělého meziročního přírůstku 11,9 %. Tahounem je jednoznačně inženýrské stavitelství, jemuž zásadně napomáhá opětovný rozmach v budování a rekonstrukcích dopravní silniční a železniční infrastruktury, významně podpořený úsilím o vyčerpání zdrojů EU za prodloužené období 2007 – 2013. Daleko za inženýrským stavitelstvím zůstává stavitelství pozemní, které patrně nyní dosáhlo svého momentálního maxima, především pak co se týče nových bytových projektů v největších městských aglomeracích. Přestože takto razantní dynamika je zřejmě dlouhodobě těžko udržitelná, je současně pravděpodobné, že stavebnictví čekají v několika příštích letech příznivé časy, na které v období minulém dlouho a netrpělivě čekalo.

Petr Zahradník,
poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky

/nejcastejsi-pracovnepravni-preslapy-zamestnavatelu-webinar-hospodarska-komora/