Česko-slovenský podnikatel století

Členové Hospodářské komory zvolili v anketě za největší česko-slovenskou podnikatelskou osobnost za posledních 100  let zlínského rodáka a tvůrce obuvnického impéria Tomáše Baťu.

Vyhlášení podnikatele století je významnou akcí Hospodářské komory ke stému výročí založení Československé republiky. Hospodářská komora až do března 2019 navíc oslavuje 25 let své novodobé historie, navazuje tak přitom na tradici obchodních komor z roku 1850, v živnostenské části se hlásí k historickému odkazu středověkých cechů, jejichž kořeny sahají až do období vlády Karla IV.

V žebříčku 10 TOP česko-slovenských podnikatelů se umístili:

1. Tomáš Baťa

Světový král bot. Tvůrce světového obuvnického impéria Baťa. Zavedl originální metody řízení výroby a obchodu nebo systém motivace pracovníků.

2. Emil Škoda

Technik, průmyslník a velkopodnikatel. Zakladatel strojírenské továrny Škoda, která patřila mezi největší průmyslové konglomeráty dvacátého století.

3. František Křižík

Technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem byla oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje nebo blokové signalizační zařízení.

4. Václav Klement & Václav Laurin

Nerozlučná dvojice spolu založila v roce 1895 obchodní značku „Laurin & Klement“, symbol výrobce jízdních kol, motocyklů a automobilů.

5. Emil Kolben

Technik, průmyslník a velkopodnikatel. Zakladatel strojírenské továrny Škoda, která patřila mezi největší průmyslové konglomeráty dvacátého století.

6. Antonín Petrof

Zakladatel v současnosti největšího výrobce akustických klavírů a pianin v Evropě.

7. Josef Hlávka

Architekt, stavebník, politik a mecenáš. Z jeho architektonických návrhů je známá Rezidence bukovinských metropolitů na Ukrajině (UNESCO), nebo budova Zemské porodnice v Praze.

8. Hana Podolská

Módní návrhářka a majitelka nej módního salonu 30. – 40. let 20. století v tehdejším Československu. Zákaznice tvořily společensky významné ženy prvorepublikové a protektorátní éry, včetně první dámy Československa Hany Benešové.

9. Jan Kašpar

Inženýr, průkopník evropské aviatiky, nejznámější z prvních českých leteckých konstruktérů a pilotů. Proslavil se zejména svými průlomovými dálkovými lety.

10. Dušan Jurkovič

Slovenský architekt, designer a etnograf. Mezi jeho slavné stavby patří lázeňské domy v Luhačovicích nebo slavná vila Libušín na Pustevnách.