BREXIT

Velká Británie oficiálně přestane být členem EU dne 29. března 2019 ve 23:00. 

23. června 2016 se ve Velké Britanii uskutečnilo všeobecné referendum o tom, zda by Velká Britanie měla setrvat či vystoupit z Evropské unie. Hlasování dopadlo v poměru 52 % ku 48 % pro vystoupení z EU.

29. března 2017 Velká Británie aktivovala článek 50 a zahájila tím oficiální procedůru vystoupení z EU. Tímto datem začíná dvouletá lhůta, ve které musí VB a EU vypořádat své dosavadní závazky a uzavřít tzv. „rozvodovou“ dohodu o podmínkách vystoupení a vytvořit rámec pro budoucí vztahy mezi EU a Britanií.. Vícefázová vyjednávání vedou hlavní vyjednavač za EU, kterým byl jmenován bývalý francouzský premiér a také bývalý komisař pro vnitřní trh Michel Barnier a britský ministr pro odchod Spojeného království z Evropské unie.

25. listopadu 2018 na mimořádném summitu EU schválili zástupci členských států dohodu o vystoupení () a prohlášení o budoucích vztazích. Aby vešla dohoda v platnost, musí ji schválit i britský parlament.

10. prosince 2018 Soudní dvůr Evropské unie potvrdil, že Velká Británie může jednostranně stáhnout svůj záměr odejít z Evropské unie. Rozhodnutí by se muselo uskutečnit v souladu s britskou ústavou. Na britské straně to může komplikovat fakt, že v parlamentu prošel a od června začal platit zákon o vystoupení z EU (European Union Withdrawal Bill), proto by stáhnutí článku 50 muselo být pravděpodobně odsouhlaseno parlamentem, ne jen vládou.

15. ledna 2019 bude britský parlament hlasovat o Dohodě o vystoupení (Withdrawal Agreement) a prohlášení o budoucích vztazích. Pokud je parlament neschválí, má britská premierka 3 dny na to, aby předložila plan B.

29. března 2019 Velká Británie oficiálně přestane být členem Evropské unie a nastane jeden z níže uvedených scénářů

  • Výstupová dohoda bude schválená (soft brexit) a od 30. března 2019 nastane do konce roku 2020 přechodné období.
  • Vystoupení bez dohody (hard brexit neboli no-deal brexit). Velká Británie se okamžitě stává třetím státem, bude stát mimo EU a nebude součástí jednotného trhu. Pravidla obchodu se mění, začnou platit cla a další formality.

Dokud není schválena výstupová dohoda, jež zmírňuje dopady výstupu VB z EU, je třeba se připravovat na no-deal brexit!

Pro více informací kontaktujte Renée Smyčkovou (analytik HK ČR) na e-mailu smyckova@komora.cz.

K využití jsou oficiální stránky Evropské komise a průběžně aktualizovaný zdroj MPO s dotazy podnikatelů Speciál: Brexit očima exportérů na portálu BusinessInfo.cz.

Aktuality

Seminář Praktické dopady Brexitu

14.01.2019

V pondělí 17. 12. 2018 zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu seminář Praktické dopady Brexitu. Seminář proběhl ve spolupráci s experty z

Více

Směřuje brexit k dohodě?

14.11.2018

Brexit se blíží, již 29. března 2019 přestane být Velká Británie jedním z členských států Evropské unie. Podnikatelé už od samého

Více
Než bude pozdě