Aplikace pomůže k bezpečnému otevření ekonomiky

Podnikatelé v čele s Hospodářskou komorou představili mobilní aplikaci, která by mohla pomoci brzkému návratu ekonomiky do normálu. Projekt u jedněch vyvolal nadšení, protože nevidí důvod, proč by si jako otestovaní v práci nemohli zajít večer na pivo nebo do kina. Druzí mají za to, že je to diskriminace. Přitom celá věc je v principu prostá. Samoregulačním mechanismem umožní českým podnikatelům a jejich zákazníkům co nejrychlejší návrat k normálnímu životu i byznysu.

Sám stát deklaroval, že budoucí vlny otevírání ekonomiky budou mimo jiné podmíněny prokazováním o bezinfekčnosti jak zaměstnanců, tak zákazníků. Tento fakt je důležité opakovat, protože pravidla hry v době covidu určuje výhradně stát.

Komora tak připravuje tu část celého systému, která zákazníkovi nebo provozovateli restaurace, eventu nebo kadeřnictví sdělí: Ty máš podle stávajících pravidel nárok jít dál, ty nikoliv. Záležet bude primárně na prodělaném očkování, čerstvém negativním testu nebo pokud bude dotyčný ve stanovené lhůtě po onemocnění koronavirem. Jak se kritéria konkrétně nastaví, je opět na státu, který navíc jako jediný disponuje datovou základnou.

Jak to bude fungovat? Zákazník se při vstupu prokáže potvrzením, že podstoupil test, je očkován nebo má protilátky. Na displeji se ukáže zelená pro vstup, červená pro vypršení platnosti testu. Nikdo z hospodských přece nepotřebuje jinou informaci. Potřebují jen vědět, že ten, kdo do provozovny vstupuje, splňuje státem stanovené podmínky. A zákazník potřebuje vědět, že vstupuje do provozovny, která je na mapě bezpečných provozoven a že dodržuje standardy, ke kterým se zavázala.

Hospodářská komora tedy buduje informační systém a aplikaci, do které se podnikatelé mohou dobrovolně registrovat. V žádném případě nechceme vydávat QR kódy, ani stanovovat platnost v QR kód uzamčeného potvrzení, to je věcí státu. Proto o tom také jednáme, konkrétně s Ústavem zdravotnických informací a statistiky a s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie, kde jsme si po prvních jednáních řekli, že budeme toto rozhraní vyvíjet.

Vzhledem k tomu, že QR kódy jsou velmi dobře čitelné i po vytištění, bude celý systém dostupný i těm, kteří z jakéhokoliv důvodu nepoužívají chytré telefony a mobilní aplikace. Provozovatel jednoduše přečte QR kód přímo z fyzicky doneseného papíru. Nikdo tedy diskriminován nebude, a pokud bude chtít, může do systému vstoupit bez ohledu na své hardwarové vybavení. Aplikace zajistí prostředí bezpečí a důvěry. Předpokládáme také, že QR kód by měl být uplatnitelný i v zahraničí.

Zdeněk Zajíček, viceprezident Hospodářské komory ČR

Právo, 26. 4. 2021

/grafikem-sam-sobe-za-5-hodin-workshop-praha-florentinum/