EUROCHAMBRES k Pracovnímu programu Komise pro rok 2015

Podle generálního tajemníka EUROCHAMBRES A. Abruzziniho je Pracovní program Komise pro rok 2015 jako krásně zabalený vánoční balíček, ale budeme muset počkat s jeho hodnocením až jej otevřeme a prozkoumáme, zda odpovídá přáním podnikatelské sféry.

Pracovní program se zabývá mnoha oblastmi, které jsou klíčové pro ekonomické oživení EU. V současné době digitální technologie umožňují, aby i ty nejmenší a nejmladší podniky začaly okamžitě obchodovat po celé Evropě a na celém světě. Politika EU musí umožňovat ne omezovat tento vývoj trhu. Nepotřebujeme nový soubor pravidel pro tzv. jednotný digitální trh, ale musíme zajistit, aby ustanovení jednotného trhu byla obecně vhodná pro digitální éru. Pracovní program správně odráží tuto potřebu, řekl A. Abruzzini.

EUROCHAMBRES také podporuje zrušení návrhů, které jsou považovány za zastaralé nebo politicky nedosažitelné. Komise by se měla omezit na omezený rozsah politických iniciativ, které přispějí k cílům Strategie EU 2020, a kde zásah na úrovni EU má přidanou hodnotu. Méně je někdy více, a EUROCHAMBRES proto chápe pracovní program 2015 jako povzbudivé znamení, že tvorba politiky v nové Komisi bude vycházet ze skutečností a nebude nahrazena politickým imperativem.

Více o Pracovním programu Komise čtěte přílohou.