PREZENTAČNÍ VIDEO HK ČR

 

 

 

 

 

 

OBCHODUJTE S ÍRÁNEM
 - BRÁNA DO PERSIE
    

  

 

 

 

Tuzemské firmy cítí dopad finanční krize a tratí na ní miliony korun

Firmy pociťují přímo na svém hospodaření dopady světové krize a tratí na ni miliony korun. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory České republiky pro Hospodářské noviny, jehož se ve čtvrtek a pátek zúčastnilo 1350 českých firem a podnikatelů. O pesimismu a chmurných náladách ohledně výhledu do budoucna svědčí i skutečnost, že plná tisícovka firem uvedla, že krize v poslední době ještě sílí a více sedm stovek respondentů se v příštím roce obává ještě dalšího zhoršení současné situace. Z osloveného vzorku 1350 firem jich 803 (59,5%) pociťuje konkrétní dopady světové finanční krize na svoje hospodaření. Nejčastějším dopadem této skutečnosti u tohoto vzorku firem je méně zakázek (49,6%) a horší platební morálka odběratelů (19,2%). Mezi opatřeními, které se firmy chystají přijmout, vede utlumení investic (48,2%) a menší než plánovaný růst mezd (31,4%).

Průzkum Hospodářské komory České republiky na téma

„Finanční krize a její dopad na podnikatele“

Exkluzivně pro Hospodářské noviny

Firmy pociťují přímo na svém hospodaření dopady světové krize a tratí na ni miliony korun. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu Hospodářské komory České republiky pro Hospodářské noviny, jehož se ve čtvrtek a pátek zúčastnilo 1350 českých firem a podnikatelů. O pesimismu a chmurných náladách ohledně výhledu do budoucna svědčí i skutečnost, že plná tisícovka firem uvedla, že krize v poslední době ještě sílí a více sedm stovek respondentů se v příštím roce obává ještě dalšího zhoršení současné situace.

Z osloveného vzorku 1350 firem jich 803 (59,5%) pociťuje konkrétní dopady světové finanční krize na svoje hospodaření. Nejčastějším dopadem této skutečnosti u tohoto vzorku firem je méně zakázek (49,6%) a horší platební morálka odběratelů (19,2%). Mezi opatřeními, které se firmy chystají přijmout, vede utlumení investic (48,2%) a menší než plánovaný růst mezd (31,4%). „Ekonomická krize a zpomalující hospodářství nutí naše firmy hledat významné úspory. Pokud se jim nepodaří najít nové odběratele nebo proniknout na nové trhy, zcela logicky první na řadě je utlumení investic a zmírnění růstu mezd. Nepřiměřený nárůst platů si nyní podniky nemohou dovolit,“ uvedl k průzkumu prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. Mezi nejpostiženější odvětví, která dopady krize pocítí nejvíce, patří sklářství, obuvnictví a textilní průmysl. Problémům se ale nevyhne ani automobilový průmysl nebo stavebnictví.

Finanční krize a ekonomická recese stojí firmy miliony korun, největší část z nich (88,5%) tratí na této situaci miliony korun, plných 9% podniků počítá se ztrátami dokonce ve výši desítek milionu a 1,6% škody půjdou do stovek milionů korun.

Růžové vyhlídky se většinově nečekají ani do budoucna, 52,7% z osloveného vzorku firem se domnívá, že v příštím roce dojde ke zhoršení situace, naopak ve zlepšení věří 31,6% firem. „Je sice hodně předčasné odhadovat, jak v příštím roce poroste tuzemské hospodářství a jak bude vypadat situace ve světě. Jisté však je to, že takový růst, jakého jsme byli svědky v uplynulých letech, se nedostaví. Česká ekonomika poroste, ale pomaleji,“ říká prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel. „Ačkoliv podle výsledků průzkumu se situace jeví jako vážná, není tak dramatická, jak může na první pohled vypadat. Je důležité, aby banky zaujaly realističtější postoj k poskytování finančních zdrojů podnikatelům, což je klíčové pro překonání tohoto problematického období,“ uzavřel Petr Kužel.