Právě vyšlo prosincovo-lednové vydání časopisu Komora

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

v době uzávěrky letošního posledního vydání časopisu Komora se Česká republika vezla na vlně emocí z ostrého startu elektronické evidence tržeb. Klíčový zákon současné vlády, která se rozhodla zatočit se všemi daňovými defraudanty, byť potenciálními, vtrhl do českých restaurací a hospod. Nebo alespoň do těch, které se rozhodly nezavřít a dokázat ministrovi financí, že „všeci nekradnú“.

Účinnost tohoto opatření bude přímo úměrná množství výjimek, které ministr financí Babiš prosadí, a také všelidové touze vyhrát v účtenkové loterii jízdní kolo nebo – jak řekl Andrej Babiš v České televizi – osobní automobil. Jakkoliv se rezort financí letos pustil do regulace hazardu, účtenková loterie prý opravdu bude. Už příští rok.

Ale není to jen elektronická evidence tržeb, která našla své ukotvení v zákoně. Novinek je celá řada, stejně jako oblastí, které se novými pravidly s nástupem roku 2017 začnou řídit. Čeho se Česku naopak intenzivně nedostává, jsou zaměstnanci. Začalo to kvalifikovanými pracovníky v technických oborech a postupně se nedostatek pracovních sil rozšířil téměř do všech profesí. Kdybych měla parafrázovat nezapomenutelnou Stellu Zázvorkovou, napsala bych, že headhunteři „nebudou mít co žrát“.

Ovšem konec roku je neodmyslitelně spojen s oslavami, bilancováním a plány do budoucna. Hospodářská komora České republiky má za sebou taky jednu velkou oslavu. Předposlední listopadový večer udělila patnácti osobnostem z podnikatelského, kulturního a sportovního prostředí Řád Vavřínu jako poděkování za jejich přínos celé společnosti.


PF 2017