PREZENTAČNÍ VIDEO HK ČR

 

 

 

 

   

OBCHODUJTE S ÍRÁNEM
 - BRÁNA DO PERSIE
    

  

 

 

 

Hra o miliardy, pak karlovarský knedlík

Češi budou stavět železnici na Urale a opravovat ruské vrtulníky. Rusové zase usilují o dostavbu Temelína

Praha – Šlo o miliardy. Během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Praze bylo podepsáno sedm obchodních smluv. Na konci jednání tváře českého prezidenta Václava Klause a jeho ruského protějšku zdobily úsměvy.
Aby ne. Částka podepsaných smluv vykazovala hodnotu více než 54 miliard korun. České firmy se tak budou například podílet na stavbě železnice na Urale za 40 miliard korun nebo česká společnost LOM získala lukrativní zakázku na opravu ruských vrtulníků pro jiné země.
Na programu byla také dostavba temelínské jaderné elektrárny. Prezident Václav Klaus ujistil Medveděva, že dodavatel bude vybrán transparentně. Rusové přitom podle něj nabízejí největší podíl českých subdodavatelů. O dodavateli by mělo být rozhodnuto v roce 2013, přičemž kromě Rusů jsou ve hře ještě Američané a Francouzi.
„Naše partnerství se prohlubuje a výměna zboží roste,“ řekl Medveděv, kterému jeho český protějšek v žertu předložil velmi zajímavou nabídku. „Říkal jsem panu prezidentovi, že kdyby se obával osudu eura, tak že by mohli devizové rezervy Ruské federace třeba převést do českých korun, že to by také byla alternativa,” řekl prezident Klaus.
Ruský prezident je prý přitom vývojem v eurozóně znepokojený. Doplnil však, že dluhovou krizi si musejí evropské země vyřešit samy. Moskva je ochotna se k řešení připojit v rámci závazků, které má v Mezinárodním měnovém fondu.
Rozhodně spokojený byl po včerejšku prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Na Hradě podepsal s prezidentem Obchodně průmyslové komory Ruské federace Sergejem Katyrinem dohodu o spolupráci v oblasti modernizace a inovačního rozvoje.
„České firmy hledají příležitosti pro svůj export po celém světě a rozsáhlý ruský trh nabízí tuzemským podnikům velké příležitosti,“ pochvaloval si smlouvu Kužel.

Zdroj: Pražský deník