PREZENTAČNÍ VIDEO HK ČR

 

 

 

 

 

 

OBCHODUJTE S ÍRÁNEM
 - BRÁNA DO PERSIE
    

  

 

 

 

Auta tlačí český průmysl. Ostatní obory však zadrhávají

PRAHA Projevují se už na výkonu české ekonomiky příznaky očekávané krize, nebo naše hospodářství stále drží slušné tempo z předchozích měsíců? Při pohledu na čerstvá čísla, která zveřejnili statistici, to vypadá, že zatím
je blíže pravdě první možnost.
Průmyslová výroba se i v říjnu meziročně zvýšila a růst průmyslu tak trvá už 23. měsíc v řadě. Tempo však není nijak závratné -meziročně dosáhlo pouhých 1,7 procenta. O zboží vyrobené v Česku je na zahraničních trzích stále zájem, což dokazuje výrazný převis vývozu nad dovozem - v říjnu skončil zahraniční obchod přebytkem 25,5miliardy.
Při bližším prozkoumání statistik už však skutečnost tak radostná není. O solidní výsledky se totiž zasloužila zejména výroba automobilů, která roste dvojcifernými čísly.

» Pokračování na str. C2
» Pokračování ze str. C1

Meziročně průmyslová produkce automobilek vzrostla o 16,6 procenta, vozidla se také výrazně zasloužila o kladnou bilanci zahraničního obchodu - vývoz převyšoval dovoz o 44miliard korun.
Výroba motorových vozidel se však může lehce změnit z premianta tuzemského hospodářství na traverzu, která ho potáhne ke dnu. „Pokud bude mít Evropa větší problémy, pocítí to jako první právě toto odvětví,“ varuje analytik Vladimír Pikora z Next Finance.
Podobnou situaci už automobilky zažily před třemi lety. Z útlumu je pak rychle vytáhlo šrotovné, které zaváděla v roce 2009 jedna evropská země za druhou. Podobný doping však v případě opakování problémů nyní nelze očekávat.
Přitom další z exportních tahounů - výroba počítačů a elektroniky - už několikátý měsíc silně pokulhává. Od května je v meziročním propadu, který v říjnu dosahoval více než 17 procent.
A pokud by apetit zahraničních spotřebitelů začal ochabovat i v dalších oborech, bude mít tuzemská ekonomika vážný problém. Česká poptávka ji totiž už teď na rozdíl od té zahraniční táhne ke dnu. „Bez vývozu by byl průmysl v hlubokém poklesu,“ připomíná prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.
To bude pokračovat i v nejbližších měsících. Zatímco nové průmyslové objednávky ze zahraničí vzrostly o více než osm procent, ty české téměř stejným tempem propadly. Ani nálada českých průmyslníků není nijak povzbudivá. „Většina podniků očekává v příštím roce buď zhoršení své ekonomické situace, nebo vzhledem k turbulencím na evropské scéně nedokáže další vývoj odhadnout,“ dodává Kužel.


Zdroj: Mladá fronta DNES