PREZENTAČNÍ VIDEO HK ČR

 

 

 

 

 

 

OBCHODUJTE S ÍRÁNEM
 - BRÁNA DO PERSIE
    

  

 

 

 

Propad průmyslové výroby již dosáhl svého dna, mnoho podniků se přesto potýká s nedostatkem zakázek

Tuzemská průmyslová výroba, tedy obor, na jehož výsledcích je závislá velká část ekonomiky, v březnu klesla meziročně o 17,0 procenta, jak vyplývá z nejnovějších údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem. Pokles tak mírně zpomalil z únorových 23,4 procenta. V březnových údajích k lepším výsledkům přispělo krátkodobé oživení v automobilovém průmyslu vyvolané zavedením šrotovného v Německu a dalších zemích.

„Výsledek průmyslové výroby v březnu je zábleskem naděje, že situace tuzemských podniků by se mohla v příštích měsících začít pomalu obracet k lepšímu. Přesto údaje o stavu průmyslu v březnu jsou pro nás v jistém ohledu určitým zklamáním, očekávali jsme, že pokles výroby nebude již tak velký. Máme důvod se domnívat, že v příštích měsících bude pokračovat trend pozvolného růstu zakázek v tuzemské podnikové sféře zejména díky zvyšující se poptávce zahraničí a efektům zavedení protikrizových opatření na podporu evropského hospodářství,“ říká prezident hospodářské komory Petr Kužel.

„Poslední čísla jenom dokládají, v jak hluboké recesi se česká ekonomika na začátku roku nacházela. V odvětvích jako automobilový průmysl se sice začaly projevovat první příznivé dopady zavedení šrotovného v sousedních, ale na zpomalení trendu to bylo stále málo. V příštích měsících už by se například toto opatření mělo projevit citelněji,“ dodal Petr Kužel.

Za celé první čtvrtletí průmyslová produkce meziročně klesla o 21 procent. Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách byly v prvním čtvrtletí 2009 meziročně nižší o 18,5 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně snížil o 7,6 procenta, průměrná měsíční nominální mzda vzrostla o 1,3 procenta a činila 22.576 Kč.

Stavební produkce v 1. čtvrtletí 2009 meziročně klesla ve stálých cenách o 11,5 procenta, když inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční nárůst stavební produkce o 8,7 procenta, zatímco produkce pozemního stavitelství klesla o 16,5 procenta. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v 1. čtvrtletí 2009 meziročně zvýšil o 0,1 procenta. Jejich průměrná měsíční nominální mzda meziročně klesla o 2,6 procenta a činila 24.372 Kč.