PREZENTAČNÍ VIDEO HK ČR

 

 

 

 

   

OBCHODUJTE S ÍRÁNEM
 - BRÁNA DO PERSIE
    

  

 

 

 

Petr Kužel v rozhovoru s Václavem Moravcem: Stát musí přiškrtit mandatorní výdaje

12. října 2009: Stát musí zrevidovat své mandatorní výdaje. V rozhovoru s moderátorem Václavem Moravcem pro Rádio Impuls to v pondělí prohlásil prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

„Schválený úsporný rozpočtový balíček je správným krokem. Teď je ale nutné udělat druhý, a to bolestivý krok. Stát musí přiškrtit své výdaje, abychom se nezadlužovali dál,“ prohlásil Kužel. Upozornil, že mandatorní výdaje se už dostaly na 80ti procentní hranici všech rozpočtových výdajů. „To nemůže vydržet ani domácnost, ani firma, ani stát. Do mandatorních výdajů se za poslední léta dostalo kdeco. Možná i to, co tam ani nepatří,“ poznamenal prezident komory.

Petr Kužel přivítal, že některé banky už začínají přistupovat ke svým klientům při poskytování úvěrů individuálně. Tedy tak, jak už od počátku roku hospodářská komora požaduje. Upozornil nicméně, že zejména stavební podniky a odvětví služeb přes náznaky ekonomického oživení budou „ocas“ krize pociťovat ještě v prvním a druhém kvartálu 2010. „Nedostatečný výběr daní totiž utlumí objem zakázek ze strany měst a obcí,“ vysvětlil. Dodal však, že není důvod ke skepsi, protože ta ničemu nepomůže. „Se svými kolegy se snažím skepsi vymazávat,“ řekl v interview pro celoplošné Rádio Impuls.

V odpovědi na otázku týkající se daňové reformy, kterou v rámci druhého balíčku již avizoval ministr financí Eduard Janota, šéf komory uvedl, že HK ČR v této souvislosti prosazuje změnu výběru DPH pouze z peněz, které podnikatelé od svých odběratelů obdrží. Tedy jen ze zaplacených faktur. Dalším opatřením ke snížení platební neschopnosti, které komora spoluiniciovala, je podle jeho informací připravovaná evropská směrnice o opožděných platbách. Podle ní by stát nesměl splácet své závazky ve lhůtě delší než je pět dní po splatnosti. Jinak mu budou hrozit poměrně značné sankce.

Václav Moravec se na konci rozhovoru prezidenta hospodářské komory zeptal, zda mu nevadí, že jeho ´spolurozhodcem´ v případu Human Diag je odvolaný proděkan plzeňské právnické fakulty Milan Kindl. „Pro tu kauzu to není dobré,“ reagoval Petr Kužel.

„Já na té fakultě studuji pět let. Dostal jsem se tam až napodruhé. Poškozování značky fakulty mě jako studenta i člověka velmi znepokojuje,“ dodal prezident Hospodářské komory České republiky.