PREZENTAČNÍ VIDEO HK ČR

 

 

 

 

 

 

OBCHODUJTE S ÍRÁNEM
 - BRÁNA DO PERSIE
    

  

 

 

 

Ekonomika udržela tempo růstu

Hrubý domácí produkt ve stálých cenách vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně o 6,1 %, což znamená, že česká ekonomika si udržela tempo růstu z posledního kvartálu loňského roku. Informoval o tom Český statistický úřad. „Tahounem ekonomiky jsou domácnosti. Jejich výdaje reálně meziročně vzrostly o 6,7 %, což je nejvíce za déle než tři roky,“ uvedl analytik NextFinance Vladimír Pikora.

Upozornil i na to, že lidé nejvíc utrácejí za bydlení a automobily, kde je velmi jednoduché zadlužit se. Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa není chuť utrácet daná jen vysokým růstem mezd a poklesem nezaměstnanosti, ale také štědrou předvolební politikou z loňska.
Hlavním stimulem hospodářského růstu jsou tedy výdaje domácností na konečnou spotřebu. Přínos zahraničního obchodu, který byl výrazným tahounem růstu v minulosti, se v reálném vyjádření podle statistiků již zcela vytratil. Pokud jde o jednotlivá odvětví je vidět, že tuzemskou ekonomiku tlačí vpřed hlavně zpracovatelský průmysl, stavebnictví a obchod.
„Varovným prstem dnešních dat je, že výrazně zpomalil růst investic. V případě strojů a zařízení došlo dokonce k propadu o téměř 7 %. To naznačuje, že potenciál ekonomiky nebude mít příliš prostoru k výraznější akceleraci,“ řekl Pikora.
Je také zřejmé, že ekonomika má už svůj růstový vrchol za sebou. „Rychlejší tempo růstu je v současné situaci nereálné. Narazili jsme na problém nedostatku kvalifikované pracovní síly, což je v tuto chvíli jeden z faktorů výrazně limitujících možnosti dalšího rozvoje,“ řekl prezident HK ČR Jaromír Drábek. V budoucnu bude podle něho k bariérám růstu kromě neuspokojivé situace na trhu práce patřit například i zdražování energií, omezená svoboda pohybu v rámci jednotného trhu. „K potenciálním hrozbám patří případné odvětvové krize či vývoj na světových trzích s ropou,“ dodal Drábek.
Aktuální statistická číslo potvrzují i to, že Česko už dávno není co do ekonomického růstu regionální jedničkou. Výrazně zaostává za Slovenskem, které díky svému devítiprocentnímu růstu patří k nejrychleji rostoucím zemím světa. Polský hrubý domácí produkt vzrostl podle údajů Eurostatu o 6,8 %, německý o 3,6 %, rakouský o 3,2 % a maďarský o 3,1 %. Je však třeba připomenout, že razantní slovenské tempo vychází z nižšího základu, než z něhož počítá růst HDP Česko. Ekonomové však předpokládají, že Slovensko poroste i letos výrazně rychleji než Česká republika a bude nás tedy velmi rychle dohánět.
Český statistický úřad také provedl revizi ročních národních účtů za roky 2004 a 2005. Nejvýraznější změny jsou u posledního kvartálu 2004 a v prvním čtvrtletí 2005, což jsou mimochodem období, která již statistici zpřesňovali několikrát. V těchto kvartálech rostla ekonomika o půl procentního bodu rychleji, než statistický úřad dosud uváděl. „To, že se data z roku 2006 výrazně neměnila, jen naznačuje, že nás to nejspíš čeká během příštího roku. Ekonomové tak budou opět archeology objevujícími, že v minulosti bylo vše jinak,“ podotkl Pikora.