PREZENTAČNÍ VIDEO HK ČR

 

 

 

 

 

 

OBCHODUJTE S ÍRÁNEM
 - BRÁNA DO PERSIE
    

  

 

 

 

Centrální banka zvýšila úrokové sazby

Bankovní rada centrální banky rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby na 3,75 procenta (diskontní sazby na 2,75 procenta a lombardní sazby na 4,75 procenta). Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 8. února. Informovala o tom Česká národní banka.

 

Bankovní rada centrální banky rozhodla o zvýšení dvoutýdenní repo sazby na 3,75 procenta (diskontní sazby na 2,75 procenta a lombardní sazby na 4,75 procenta). Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 8. února. Informovala o tom Česká národní banka.
Trh se zvýšením sazeb počítal, a to do té míry, že všechny mezibankovní úrokové sazby, které jsou na dvoutýdenní repo sazbu navázány, vzrostly už v minulosti. Další reakci na oficiální oznámení centrální banky o zvýšení jejích sazeb ekonomové tedy už nečekají.
„Další vývoj úrokových sazeb v následujících měsících bude záležet hlavně na tom, jaká očekávání si investoři ve svém průměru vytvoří o budoucí měnové politice centrální banky. Budou-li si myslet, že zvyšování signálních sazeb bude pokračovat, také mezibankovní úrokové sazby a koncové sazby pro klienty dál porostou. Nezáleží tedy na tom, jak se ČNB skutečně zachová, ale na tom, jak si ekonomické subjekty budou myslet, že se zachová. A v tom může být zásadní rozdíl,“ uvedla ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová. „My se domníváme, že cyklus zvyšování oficiálních úrokových sazeb aktuálním rozhodnutím již prozatím skončil. Ovšem finanční trh si v průměru myslí opak a již dnes v sobě částečně zrcadlí stav, jako kdyby ČNB své úrokové sazby už znovu zvýšila. Tato víra se může ještě dále upevnit v případě, že budoucí statistika inflace bude vysoká. Naopak případné posilování koruny k euru bude víru v další utažení měnové politiky spíš nahlodávat. Podtrženo a sečteno, myslíme si, že v horizontu jednoho měsíce ještě mohou mezibankovní úrokové sazby nepatrně vzrůst na delších splatnostech, ale spíš jen o pár setin procentního bodu,“ dodala.