Tuzemské stavební firmy odhadují letošní pokles oboru kolem 3 pct

Pokles tuzemského stavebnictví by se letos mohl pohybovat kolem tří procent. V průměru se na tom shodly firmy oslovené v průzkumu projektu CEEC Research a poradenské firmy KPMG. Téměř čtvrtina dotázaných firem ale očekává pokles ještě vyšší, na úrovni kolem šesti až deseti procent."Nicméně, vzhledem k tomu, že dopady ekonomické krize na české stavebnictví jsou teprve v první fázi, mohl by být očekávaný pokles i výrazně vyšší," uvedli odborníci v tiskové zprávě.

Útlum oboru se už stačil u stavebníků projevit poklesem využití jejich výrobních kapacit. Jestliže v roce 2008 je využívali na 89 procent, nyní je to 83 procent.

Tuzemská stavební výroba v dubnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu poprvé od loňského září vzrostla, meziročně o 2,1 procenta. Výsledek je podle analytika ČSOB Petra Dufka slibný, ovšem ovlivněný útlumem výstavby komerčních a bytových nemovitostí a nárůstem u dopravních staveb financovaných z veřejných zdrojů.

Z pohledu střednědobého vývoje pro roky 2010 až 2011 firmy zdůrazňují vysokou míru nejistoty a výrazně omezené možnosti předpovídat další vývoj po roce 2009. Pokud by se však současná ekonomická situace dále nezhoršila, podniky čekají, že stavebnictví by se mohlo v tomto období vrátit k růstu, a to v průměru o tři procenta.

Omezení v podnikání nyní pociťuje 85 procent dotazovaných firem. Nejvíce vzrostl podíl společností limitovaných nedostatečnou poptávkou, a to z 13 procent na 49 procent, ale také nedostatečnými finančními zdroji - z 15 procent na 43 procent firem. Nejčastěji uváděným omezením zůstává tvrdá konkurence (72 procent).

Nejčastěji využívaným způsobem pro získávání zakázek jsou nově osobní kontakty, jejichž podíl oproti minulému roku výrazně vzrostl. Zvýšil se jak podíl firem, které osobní kontakty využívají, tak i hodnocení přínosu známostí. Využívání osobních kontaktů uvádí 85 procent stavebních firem.

Výzkum sledoval korupci při získávání zakázek. Více než pětina firem řekla, že při získávání zakázky byly požádány o úplatek. Téměř 60 procent firem se však prý s korupcí dosud nesetkalo.

Kvalitativní studie českého stavebnictví 2009 je založena na osobních strukturovaných rozhovorech s vybraným vzorkem zástupců 80 stavebních firem podnikajících v tuzemském stavebnictví.


Zdroj: ČTK