Odborníci: Desetitisícům majitelů hypoték se mohou zvýšit splátky

Desetitisícům majitelů hypoték mohou letos vzrůst podle odhadů odborníků měsíční splátky. Až u 40.000 hypoték v letošním roce končí fixace na tři a pět let a na další fixační období banky většinou nabízejí vyšší úrokové sazby. Finanční experti klientům doporučují se svými mateřskými ústavy jednat o zmírnění podmínek nebo se snažit oslovit konkurenci. Fixace označuje období, ve kterém se podmínky splácení nemění.Nákladnější splácení odráží hlavně úrokové sazby poskytovaných hypoték, které kvůli krizi postupně rostou. Třeba úroky oblíbených hypoték s fixací na pět let se pohybovaly v roce 2004 kolem pěti procent, na počátku letošního roku ale převyšovaly 5,5 procenta. Zvýšení splátek čeká možná 90 procent klientů, předpokládal Josef Uchytil z Partners.

Dalším důvodem růstu nákladů majitelů hypoték je zřejmě i přístup bank. Drtivá většina jejich klientů totiž dostává výrazně horší podmínky na další fixační období. "Domníváme se, že velká část ze zmíněných lidí zažije úrokový šok, který nemusí být jen v řádu desetin, ale i celých procentních bodů," uvedl Ondřej Roček z firmy Hyposhop, která se zaměřuje právě na refinancování hypoték.

Refinancování, tedy jednorázové splacení hypotéky úvěrem u jiné hypoteční banky, je jednou z možností, jak dosáhnout na zlepšení navržených podmínek. "Řekl bych, že tak 50 procent klientů nabídku refinancování využije," mínil Uchytil. Jinou variantou může být prodloužení celkové doby hypotéky, čímž se zvýší celkový dluh, ale sníží měsíční zátěž.

Vůbec nejhorší je bez odezvy přijmout nové podmínky. "Už tím, že se klient ozve, je mu většinou sazba snížena o 0,2 až 0,5 procenta. Zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak. I banky jsou obchodníci, kteří spekulují s tím, že pokud se klient neozve, bude mít sazbu vyšší," poukázala Ivana Žáková z firmy AWD ČR.

Řadě majitelů hypoték již náklady přerůstají přes hlavu. Zejména v oblastech, kde lidé přišli o zaměstnání. S bankami je ovšem možné jednat třeba o odkladu splátek. "Mnohem důležitější je tomuto stavu předcházet a uzavřít si například pojistku proti neschopnosti splácet v případě ztráty zaměstnání," dodala Žáková.

Refinancování může mít při opakování určité úskalí. Podle Žákové nebude možné na základě nepřesnosti v zákoně zahrnovat do nákladů úroky z hypotečního úvěru na druhé refinancování. "Nemyslím si, že to byl záměr, ale bude velice záležet na stanovisku jednotlivých finančních úřadů, zda tyto úroky uznají a nebo ne," upozornila.


Zdroj: ČTK