Maloobchodní tržby po krátké stagnaci v eurozóně poklesly

Maloobchodní tržby v eurozóně se po krátké stagnaci opět propadly. V červenci obchodníci utržili o 0,2 procenta méně než v červnu, kdy tržby pro změnu stagnovaly. V celé Evropské unii ale maloobchodní tržby rostou - v červenci stouply meziměsíčně o 0,2 procenta, zatímco v červnu rostly o 0,3 procenta. Novinářům to dnes oznámil Eurostat.V meziročním srovnání se nicméně maloobchodní tržby nadále propadají, přičemž na vině je pokračující hospodářská recese. V červenci ve srovnání se stejným obdobím loňského roku obchodníci v eurozóně utržili o 1,8 procenta méně a v celé evropské sedmadvacítce o 0,9 procenta méně.

Tržby z potravin, nápojů a tabáků v červenci meziměsíčně klesly o 0,5 procenta v eurozóně a o 0,1 procenta v celé EU. Ve zbylém sektoru naopak v eurozóně meziměsíčně stagnovaly, ale v EU vzrostly o 0,3 procenta.

Ekonomové navíc očekávají, že maloobchodní tržby by se mohly propadat i nadále, přičemž by je mohla negativně ovlivnit rostoucí nezaměstnanost. Na druhou stranu se ale snižují spotřebitelské ceny, což by mohlo zabránit výraznějšímu poklesu.

Současnou statistiku navíc může značně ovlivnit fakt, že výdaje spotřebitelů nezahrnují výdaje na nákup nových automobilů. Prodej aut přitom v několika členských státech citelně vzrostl díky státním podporám. "To mohlo odvést některé finanční prostředky ze sektoru maloobchodu," řekl agentuře Reuters z IHS Global Insight.

Podle něj je nicméně výhled pro obchodníky značně nejistý. "Vysoká a stále stoupající nezaměstnanost napříč eurozónou, omezený růst mezd v následujících měsících, končící státní podpora na nákup nových automobilů a pomalu rostoucí inflace budou zřejmě i nadále omezovat spotřebitelskou poptávku," dodal.


Zdroj: ČTK